Roku 1962 to s americkou národní hrdostí nevypadalo moc dobře: Sovětský svaz se ukázal být nebezpečným soupeřem na všech bojištích studené i horké války – a teď se mu začalo dařit až neuvěřitelně dobře také ve vesmíru. Vypustil první satelit obíhající Zemi, první sondy k Měsíci a planetám, prvního člověka do vesmíru. Ještě v době, kdy German Titov na palubě Vostoku 2 strávil ve vesmíru více než den a Zemi bez větších problémů oblétl sedmnáctkrát, jediným Američanem, který zažil oběžnou dráhu, byl šimpanz Enos.

Ten však 29. listopadu 1961 planetu oblétl jen dvakrát. Do vesmíru se také už předtím podívali Alan Shepard (5. května 1961) a Virgil Grissom (21. července 1961), ale jen na pár minut, protože šlo o suborbitální lety – ještě ke všemu až po Gagarinově triumfálním obletu Země. John Glenn byl tím, kdo měl pošramocenou kosmickou reputaci Ameriky alespoň částečně napravit.

Do lodi lžící na boty

John Herschel Glenn se narodil roku 1921 v Cambridgi (stát Ohio), vystudoval strojírenství a v průběhu druhé světové války sloužil v Tichomoří jako pilot. Prošel i korejskou válkou, kde měl na svém kontě sestřelení tří migů. Do kosmického programu NASA připravujícího lety Američanů do vesmíru se zapojil roku 1959.

Velkým problémem NASA v té době byly nosné rakety. V USA sice působil vynikající konstruktér a organizátor Wernher von Braun, jehož raketa V-2 byla prvním strojem, který se dostal na hranice vesmíru – jenže Braun předtím pracoval pro Hitlera a odpovědní činitelé v USA ho k civilním programům nechtěli pustit, protože by to jaksi nevypadalo dobře.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se