Český matematik a miliardář Karel Janeček připravuje nový projekt nazvaný Prezident 21, v němž by si Češi mohli vybrat svou hlavu státu. Měla by to být interaktivní hra, která odstartuje 21. prosince 2016. Na dotaz redakce Janeček řekl, že projekt zatím nechce komentovat.

O projektu však Janeček promluvil poprvé v sobotu v galerii DOX, kde jej v krátkosti představil.

"Letos 21. prosince začne celonárodní hra Prezident 21, kde lidé budou svými hlasy moci hledat a volit svého prezidenta. Lidé budou moci své hlasy měnit podle toho, jak se mění i situace. Tato hra je ve skutečnosti velmi zodpovědná věc a já věřím, že se zapojí co nejvíc lidí, aby se stala hrou celonárodní," popsal Janeček.

Na jakém principu má hra fungovat, zatím není jasné. Janeček nicméně stál v roce 2014 za projektem Demokracie 2.1. Chtěl do veřejného života zavést hlasovací systém D2.1, který měl zefektivnit skupinové rozhodování tím, že umožní lidem použít více než jeden hlas. Janeček tvrdí, že jeho systém přináší kvalitnější demokracii.

Jeho hlasovací model v letošním roce otestovalo americké město New York, když dalo občanům možnost rozhodovat, kam poputují městské peníze.

Město celkem rozdělovalo 25 milionů dolarů (přes 600 milionů korun).

Systém D2.1 zkouší také ve středočeském městě Říčany u Prahy. V rámci dvouletého kontraktu chtějí Říčany dát občanům také šanci rozhodovat o části městského rozpočtu.

Příští prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2018. Svou kandidaturu na prezidenta již potvrdil textař Michal Horáček, lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek a také bývalý předseda krajně pravicové Republikánské strany Miroslav Sládek. Současný prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že případnou kandidaturu oznámí rok před ukončením svého prvního volebního období, tedy v březnu.

Související