Celkem 24 lidí zadržela v pondělí policie a obvinila je z dotačních podvodů. Mezi obviněnými jsou i dřívější politické špičky - například bývalý senátor ODS Alexandr Novák, který byl v minulosti odsouzen za korupci. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil i Novákův advokát Jan Růžek. "Odpoledne za ním jedu, ale pochybuji, že mi dovolí, abych to jakkoli komentoval," odpověděl na přímý dotaz Růžek.

Dalšími zadrženými jsou podle serveru lidovky.cz i bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) či vlivný podnikatel a někdejší člen ODS Daniel Ježek.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. To nechce konkrétní jména zatím potvrdit, uvedlo pouze, že jde celkem o 24 lidí. "Jsou obviněni ze spáchání zejména zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie," uvedl žalobce Tomáš Minx. Dodal pouze, že všichni jsou stíháni jako organizovaná skupina, která se trestných činů dopustila v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Pět let zájmu policie

Uvedená jména ani provedený zátah přitom nejsou překvapivé. Policie se rozdělováním dotací na severu Čech zabývá už několik let. A padlo již několik rozsudků. Stíhání se však dosud vyhýbalo nejvyšším politickým špičkám.

Zájem policie rozpoutal jako první již před pěti lety tehdejší úředník dotačního úřadu Leo Steiner, který na podvody při rozdělování dotací upozornil a podal i trestní oznámení. Tehdy ovšem policie dosáhla jen na ředitele úřadu Regionální rady Petra Kušnierze a nástupce ve funkci (a současně radního Chomutova za ODS) Karla Markvarta a několik níže postavených politiků a úředníků jako byl náměstek ústecké hejtmanky Karel Kouda.

Klíčový moment, který dal policistům a žalobcům do rukou nabité zbraně, přišel podle všeho počátkem letošního roku. Tehdy totiž Kušnierz před soudem popsal chobotnici, která o rozdělování peněz na severu a severozápadě Čech rozhodovala.

Nechci už sám dál pykat za ostatní

Kušnierz promluvil letos v únoru krátce předtím, než nad ním vynesl soud již druhý trest odnětí svobody. Odůvodnil to tím, že již nechce za ostatní znovu pykat. Za přijetí úplatku byl totiž odsouzen před čtyřmi lety k pětiletému vězení. Soud jej podmínečně propustil po odpykání poloviny trestu a stanovil mu pětiletou podmínku. A on se do vězení již nechtěl vrátit. Doufal, že díky spolupráci s policií může být tentokrát nižší.

"Poté, co jsem si trest odseděl, jsem žádal o pomoc, všichni se ke mně chovají jako k prašivému psovi," prohlásil tehdy před soudem Kušnierz. Zaměstnání prý nemohl sehnat šestnáct měsíců a nakonec skončil jako obchodní zástupce s příjmem devět tisíc korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ve své únorové výpovědi označil za ty, kdo dotační podvody řídili, majitele firmy Herkul Vladimíra Repáče a podnikatele Daniela Ježka, jehož obchodními partnery jsou Alexandr Novák a Patrik Oulický.

Na ovlivňování se podle Kušnierze měl podílet i Petr Gandalovič (současný velvyslanec v USA), bývalá hejtmanka Jana Vaňhová, dřívější krajský radní Arno Fišera či bývalí hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jiří Šulc a Josef Novotný.

Řídili to kmotři, potvrdila soudkyně

K tomu, že byl Kušnierz jen jeden z mnoha, došla letos v březnu i soudkyně Kamila Elsnicová, která kromě Kušnierze poslala do vězení i další tři zaměstnance dotačního úřadu. Hlavní viník byl podle ní ale jiný. "O rozdělování dotací bohužel rozhodovali podnikatelé Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek," řekla soudkyně.

Zatímco zbylí tři obžalovaní Karel Markvart, Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová skončili s podmíněnými tresty, u Kušnierze vzhledem k jeho předchozímu odsouzení přidala k původnímu pětiletému trestu další dva roky. Verdikt ale není pravomocný.

Koho policie při nynějším zátahu zadržela, ale zatím není jasné. Podnikatel Patrik Oulický mezi nimi není. ČTK dnes před polednem řekl, že nebyl zadržen a ani z ničeho obviněn.