Zástupci členských zemí Evropské unie v úterý kvalifikovanou většinou schválili změny, které Bruselu umožní zavádět vyšší cla na dovoz nepřiměřeně levného zboží ze zahraničí. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga, jehož země teď EU předsedá, označil tento krok za významný průlom.

"Evropa nemůže být naivní a musí bránit své zájmy, speciálně v případě dumpingu," uvedl ministr.

Reforma "nástrojů pro obchodní obranu" mimo jiné umožní Evropské komisi zahájit antidumpingové vyšetřování i bez obdržení stížnosti. Změny ještě musí schválit Evropský parlament.

Podle dosavadních pravidel by se měla antidumpingová cla stanovovat na úrovni, jež odstraní újmu, kterou evropským výrobcům způsobují nízké ceny. V budoucnu ale bude možné stanovit cla na ještě vyšší úroveň v případech, kdy zahraniční výrobce těží ze státních zásahů v oblasti nákladů na suroviny a energie. Například u oceli z Číny válcované za studena by tak clo mohlo činit přes 50 procent místo současných zhruba 20 procent, uvedla agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru