Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bude doporučovat členům sociální demokracie, kteří jsou trestně stíhaní v souvislosti s dotačními podvody na severu Čech, aby nepůsobili ve veřejných funkcích ani ve funkcích uvnitř strany.

"Je to jejich individuální odpovědnost a tu odpovědnost za ně nemůže nést jejich politická strana," řekl v pátek Sobotka.

V příštích dnech a týdnech, až bude zřejmé, kdo byl konkrétně obviněn z jakého trestného činu, měly by se kauzou podle Sobotky zabývat v první fázi krajské organizace ČSSD.

"Měly by tu situaci vyhodnotit, měly by s těmi lidmi hovořit," uvedl premiér. Zopakoval, že o vině či nevině musí rozhodnout soud a kauza se týká minulosti.

Podle ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Sobotka nese za chování svých spolustraníků v dotační kauze ROP Severozápad odpovědnost z pozice tehdejšího prvního místopředsedy.

"Ukáže se, jestli spáchali nějaký trestný čin. Ale o tom nemůže rozhodovat žádná politická strana, o tom nemůže rozhodovat ani Andrej Babiš, žijeme v právním státě," reagoval v pátek Sobotka.

Členství ve straně už v pátek ukončil bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera, informoval krajský předseda sociálních demokratů Miroslav Andrt. Fišera je jedním z 24 obviněných v nové dotační kauze ROP Severozápad.

"Arno Fišera včera písemně ukončil členství v ČSSD," řekl Andrt. Fišera, který byl v letech 2011 až 2012 krajským předsedou, byl řadovým členem v Ústí nad Labem.

V minulosti byl náměstkem bývalé ústecké hejtmanky Jany Vaňhové a do letošního listopadu ještě radním Ústeckého kraje.

Ze sociálních demokratů v Ústeckém kraji čelí obvinění ještě Vaňhová. Ta je stále předsedkyní ČSSD v Chomutově, navíc je členkou ústředního výkonného výboru strany.

Situací se bude pravděpodobně zabývat sobotní krajská konference ČSSD, na kterou by měl dorazit i předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů.

Mezi obviněnými jsou také nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

Související