Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal státní rozpočet na příští rok. Schválený rozpočet počítá se schodkem 60 miliard korun, což je proti letošku o deset miliard korun méně. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) však už při schvalování ve sněmovně řekl, že očekává lepší výsledek hospodaření.

O prezidentově rozhodnutí informoval večer na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Celkové příjmy rozpočtu činí 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů. Poslanci v něm při závěrečném schvalování přidali s Babišovým souhlasem například peníze na platy akademických a výzkumných pracovníků na vysokých školách nebo na sociální služby. Opozice neuspěla ani s jedním požadavkem.

Zeman před schválením rozpočtu ve sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách.

Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářského růstu rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti.

Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.

Související