Lukáš Nečesaný počká na verdikt Nejvyššího soudu (NS) na svobodě. Soud mu ve středu přerušil výkon 13letého trestu vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, dokud nerozhodne o jeho druhém dovolání. V minulosti už NS jednou nařídil, aby justice Nečesaného kauzu znovu projednala.

"Příkaz k propuštění obviněného už byl doručen příslušné věznici," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček. Nynější usnesení o přerušení výkonu trestu však nijak nepředjímá konečné rozhodnutí, zdůraznil Tomíček.

Zprávu o jeho propuštění se rodina Nečesaného dozvěděla od redakce. A zaskočila ji. "Nedokážu to komentovat, musím se z toho vzpamatovat. Hned pro něj vyrážíme," uvedla Veronika Nečesaná, která se s manželem sblížila v době, kdy si odpykával první uložený trest a krátce po jeho propuštění se vzali.

"Nejhorší je ještě před námi. Ta nejistota, jak ten soud nakonec rozhodne," říká Nečesaná a poukazuje na to, že soud zatím o samotném dovolání nerozhodl. A je stále možné, že jej protentokrát zamítne. "Už jednou ho zavřeli a pustili, nyní podruhé. Kdyby ho měli zavřít potřetí, tak už by to bylo na blázinec," uvedla třiadvacetiletá Nečesaná, která má s manželem desetiměsíční dceru.

Svůj první zásah v Nečesaného prospěch odůvodnil NS pochybnostmi o důkazech. Odvolací Vrchní soud v Praze ale vynesl znovu stejný verdikt.

Následovalo druhé dovolání. Podle obhajoby se stále nepodařilo rozptýlit pochybnosti o Nečesaného vině a mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními je extrémní rozpor.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn.

Život jí zachránili lékaři, po útoku trpěla výpadkem paměti.

Nečesaný přiznává, že v kadeřnictví byl - prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný až po jeho odchodu. Podle verdiktu mladíka usvědčují například pachové stopy, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači.

Motiv činu byl podle verdiktu majetkový, Nečesaný měl dluhy.

Podle Nečesaného policisté "udělali z dvacetiletého kluka na zakázku vraha". Poté, co jej NS při svém prvním rozhodování propustil z výkonu trestu na svobodu, oženil se a stal se otcem. Poté musel znovu do vězení nastoupit.

Pražský vrchní soud se kauzou zabýval třikrát. Napoprvé ji vrátil královéhradeckému soudu k novému projednání, napodruhé Nečesanému o tři roky snížil původní šestnáctiletý trest s odůvodněním, že pachatel je mladý a že je možné, že se z potrestání poučí.

Napotřetí znovu uložil 13 let.

Související