Lidé, kteří si chtějí koupit byt či dům, mají stále menší možnosti výběru. Nabídka realitních kanceláří se jen za poslední rok výrazně ztenčila. Může za to silná poptávka po nemovitostech, kterou zapříčinily rekordně nízké úrokové sazby hypoték.

"Snížený počet nabídek je způsoben rychlostí prodeje. Tento pokles se pohybuje okolo 20 procent," říká oblastní manažer M&M reality holding Jan Bareš.

Praha musí stavět, jinak budou byty příliš drahé

Trh s byty se dostává na úroveň před krizí z roku 2008.

Praha bude potřebovat 82 tisíc bytů. Pokud se nepostaví, obyčejní lidé na vlastní bydlení dosáhnou těžko.

Více čtěte zde »

Podobně hovoří i další velké realitní kanceláře. Většina z nich zaznamenává za poslední rok pokles nabídky nemovitostí ve svém portfoliu o 20 až 25 procent.

"Celkový počet zasmluvněných nemovitostí nám meziročně vzrostl o 5,5 procenta. V průběhu roku nám ale ubylo takzvaných naskladněných nemovitostí. Zatímco v prvním pololetí jsme ještě v tomto ohledu rostli, ve druhém došlo k výprodejům a v porovnání se začátkem roku se jednalo o snížení přibližně o 18 procent," popisuje spolumajitel RE/MAX 4You Pavel Hassman.

Podle něj se přitom pokles nabídky počtu inzerátů netýká pouze bytů a rodinných domů, ale také stavebních pozemků a na odbyt šly letos rychleji také chaty.

Nejvíce prořídla nabídka velkých realitních portálů. "V meziročním srovnání se nabídka nemovitostí snížila přibližně o 35 procent napříč všemi realitními portály, avšak pokles nabízených nemovitostí začal již ve čtvrtém kvartále roku 2015," popisuje Jan Štěp z portálu Realitymix.cz.

Za úbytkem inzerátů na zmíněných portálech stojí podle makléřů i fakt, že realitní kanceláře inzerují nemovitosti častěji pouze na jednom realitním portálu. V minulosti bylo přitom běžné, že stejnou nabídku zveřejňovaly na několika různých webových stránkách.

Nouze je podle makléřů aktuálně hlavně o malé byty. Právě po nich je ze strany kupců největší poptávka. Nedostatkovým zbožím jsou především garsonky a byty 2+kk v Praze a Brně. Ubývá však také rodinných domů do čtyř milionů korun. "V segmentu rodinných domů nevypadá celkový pokles nabídky, vzhledem k množství nabízených nemovitostí, tak dramaticky. Přesto je na realitních serverech pro zájemce o 25 procent nemovitostí méně než v lednu 2016," popisuje ředitel společnosti Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Tenčící se nabídka je pro realitní kanceláře na jednu stranu problematická a stále více firem nabízí část provize z prodeje nemovitosti takzvaným tipařům, tedy lidem, kteří realitce dohodí nemovitost k prodeji. Nedostatek bytů a rodinných domů na prodej na druhou stranu pomáhá makléřům šponovat ceny. "Naši makléři v poslední době stále častěji využívají pro své klienty prodej formou aukce. U atraktivních nemovitostí díky nim dochází často k navýšení nabídkové ceny i v řádech  desítek, a v Praze dokonce stovek tisíc korun," popisuje Hassman.

V příštím roce by se situace podle makléřů měla začít obracet a nemovitostí v nabídce realitek opět přibývat. Důvodem jsou omezení na hypotečním trhu, která chystá ČNB. Kvůli nim se vlastní bydlení stane pro lidi méně dostupné a odborníci očekávají, že se sníží poptávka po nemovitostech. "Určité ochlazení proto můžeme předpokládat hlavně v první polovině roku 2017. Zhruba v tomto čase dostanou zájemci první zamítavá stanoviska od bank kvůli dalšímu snižování možného poměru mezi hypotékou a hodnotou nemovitosti," vysvětluje Zuzák.

Pokles poptávky mimo jiné pravděpodobně zbrzdí současný dosavadní prudký růst cen nemovitostí.