Ve věku 93 let v pátek v jedné z pražských nemocnic zemřela herečka Luba Skořepová. Uvedla to její přítelkyně Helena Váňová, zprávu potvrdil také mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Emeritní členka Národního divadla Skořepová během téměř sedmdesátiletého působení na české první scéně vytvořila na 160 rolí. Více než stovku dalších rolí ztvárnila ve filmu a v televizi. Hrála po boku slavných herců a pod vedením věhlasných režisérů.

Lubu Skořepovou diváci znali jako neúnavnou herečku. Na tuzemské první scéně se poprvé objevila už v roce 1945 ve Vančurově hře Učitel a žák. Členkou činohry pak byla plných 65 let.

"Když ve 'zlaté kapličce' vystoupila poprvé, byla to zkrátka ještě novostavba," uvedl již dříve s nadsázkou její kolega, herec David Prachař.

Skořepová hostovala také na dalších scénách. Například v Divadle v Řeznické, kde 16 let slavil úspěchy její ženský trojobraz Mydlibaba a ty druhé. Na stejném jevišti uvedla monodrama Pomluva, přibližující život francouzské královny Marie Antoinetty z netradičního úhlu.

Další monodrama s názvem César a Drana uváděla sedm let na komorní scéně v Městských divadlech pražských. Hrála též v divadlech Metro a U Valšů. Ještě před dvěma lety Skořepová účinkovala ve třech divadlech.

Luba Skořepová se narodila v Náchodě jako Libuše, ale odmalička byla pro každého Luba. Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1945 začala hrát v Národním divadle. Desítky postav vytvořila i v televizních filmech či seriálech, z poslední doby například v seriálech Šípková Růženka, Náměstíčko, Náves, Příkopy či Cukrárna. Léčitelku, která vyrábí zázračné lektvary, ztělesnila ve filmu Tomáše Vorla Cesta z města.

Když v září 2013 slavila Skořepová devadesátiny, věnovala jí Činohra Národního divadla reprízu Našich furiantů, kterou sledovala jako divák. Když ji před přestávkou kolegové Ondřej Pavelka a David Prachař vyvolali před oponu, odtajnila, jak to je ve skutečnosti s jejím věkem. "Ani jsem nevěřila, že mi bude tolik. Víte, jsem z Náchoda a tam byla porodní bába, která pila rum. Když jsem se narodila, byla prý lahev skoro prázdná. A tak mě napadlo, že do matriky napsala něco jiného," rozesmála tehdy celé hlediště.

Související