Policie na Štědrý den o půlnoci uzavřela kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením Pražský hrad, desítky lidí se tak nedostaly na tradiční půlnoční mši v katedrále svatého Víta. Povolené byly pouze odchody, napsal dnes server iDNES.cz. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček k tomu uvedl, že je slušné přijít na půlnoční mši včas.

Ovčáček tvrdí, že o ukončení přístupu dalších návštěvníků do Hradu rozhodla policie. "Účastníkům jsme zpřístupnili vstupy přesně do půlnoci. Uzavřeli jsme je asi pět minut po půlnoci kvůli zvýšenému bezpečnostnímu opatření," řekla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ve sdělení o bezpečnostních opatřeních na Hradě v době vánočních svátků Ovčáček 23. prosince upozornil na bezpečnostní prohlídky návštěvníků půlnoční mše. Uvedl, že vstupy na Prašném mostě a z Hradčanského náměstí se otevřou od 22:45, jejich půlnoční uzavření ale neavizoval.

"Je slušností a samozřejmostí dostavit se na půlnoční mši včas," uvedl dnes Ovčáček. Odchod byl podle něj umožněn průběžně a policie bezpečnostní akci ukončila dnes ve 2:25. "Rád bych poděkoval stovkám občanů, které přišly včas do katedrály sv. Víta na půlnoční mši. Začínala, světe div se, o půlnoci," napsal mluvčí prezidenta Miloše Zemana na Twitteru.

Intenzivnější kontroly turistů u vstupů do nejnavštěvovanější české památky spustil Hrad zhruba v polovině letních prázdnin a vzbudil tím kritiku. U vstupů se postupně objevily bezpečnostní rámy, policisté návštěvníkům kontrolují zavazadla.

Související