Důvěra v českou ekonomiku se v závěru roku mírně snížila. V prosinci meziměsíčně klesla o 0,2 bodu na 99,1 bodu, přičemž v předchozích pěti měsících rostla a v listopadu byla nejvyšší od května 2008. Mezi podnikateli se od listopadu důvěra snížila o 0,4 bodu, u spotřebitelů se zvýšila o 0,8 bodu. Meziročně je důvěra v hospodářství u obou skupin vyšší. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Indikátor důvěry podnikatelů v prosinci dosáhl úrovně 97,1 bodu, u spotřebitelů činil 108,7 bodu. Podle zjištění ČSÚ se mezi spotřebiteli snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z vlastní finanční situace, ze zvýšení nezaměstnanosti a z růstu cen se téměř nezměnily a úmysl spotřebitelů spořit se v porovnání s listopadem mírně snížil.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Důvěra spotřebitelů zůstává na historických maximech. Obavy ze ztráty zaměstnání jsou nízké. Tím jsou mzdy tlačeny nahoru, k čemuž přispívá i vláda zvyšováním minimální mzdy. Po delší době zaznamenáváme snížení obezřetnosti domácností, které hodlají i méně spořit," uvedla analytička České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Zvyšující se inflaci domácnosti zatím nezaznamenaly. Ochota domácností utrácet podle ní zjevně potáhne hospodářství i v roce 2017.

V průmyslu důvěra mezi firmami proti listopadu klesla o 0,3 bodu na 98,7 bodu. Ve stavebnictví se snížila o 4,1 bodu na 75 bodů, v obchodu o 1,1 bodu na 100,1 bodu a ve vybraných odvětvích služeb, včetně bankovního sektoru, se důvěra mezi podnikateli meziměsíčně nezměnila a zůstala na 97,7 bodu. Proti loňskému prosinci je důvěra u podnikatelů ve zmíněných odvětvích vyšší s výjimkou stavebnictví, kde klesla.

V průmyslu se hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů téměř nezměnilo, stejně jako hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky, podle respondentů zůstaly i zásoby hotových výrobků stejné. Firmy očekávají pro příští tři měsíce mírné snížení tempa růstu výrobní činnosti a neměnnost zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnila, pro období příštích šesti měsíců se mírně zvýšila.

V případě průmyslu stojí za zmínku, že hodnocení celkové současné poptávky se dostalo na nejvyšší úroveň od loňského března, což je pozitivní signál, komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. Tuzemský průmysl by měl profitovat ze zlepšující se situace v průmyslu v eurozóně. Zlepšení situace jak v průmyslu eurozóny jako celku, tak v Německu, bylo signalizováno nedávno zveřejněnými průzkumy (indikátory PMI a Ifo), dodal.

Indikátory důvěry (průměr roku 2005 = 100):

Ukazatel prosinec 2016 listopad 2016 prosinec 2015
Podnikatelé celkem 97,1 97,5 94,3
Průmysl 98,7 99,0 94,0
Stavebnictví 75,0 79,1 85,8
Obchod 100,1 101,2 99,8
Služby 97,7 97,7 94,9
Spotřebitelé 108,7 107,9 107,4
Souhrnný indikátor 99,1 99,3 96,5

Zdroj: ČSÚ

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru