Senátor a přední český hazardní byznysmen Ivo Valenta se pár dní před Vánocemi radoval. Ústavní soud se zabýval žalobou, kterou k němu s několika dalšími politiky podal kvůli kontrolním hlášením pro plátce DPH, jež zavedla vláda Bohuslava Sobotky. Soudci sice stížnost zamítli, nařídili ale kabinetu opravit pár detailů. "Verdikt je důkazem, že hloupost se dá porazit," řekl slovácký miliardář a zopakoval, že kontrolní hlášení považuje nadále za nesmysl, který jen přidělává komplikace.

Jak ovšem ukazují data z finanční správy, tuzemští podnikatelé se s kontrolními hlášeními naučili žít a odevzdávají je včas a dobře vyplněná. Takže berní úředníci v podstatě nemusí vůbec sahat k pokutám a trestům. "K 30. listopadu evidujeme 1776 udělených pokut za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením v celkové částce 76,78 milionu korun," řekla tisková mluvčí finančního ředitelství Petra Petlachová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Do konce listopadu rozdala finanční správa přes 1700 pokut kvůli kontrolním hlášením.
  • Jejich souhrnná výše je 77 milionů, nejvíc míří na firmy, které hlášení nepodaly ani poté, co je úřady vyzvaly.
  • V Česku je přes půl milionu plátců DPH, na které se povinnost vztahuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.