Turecký soud podle agentury AFP ve čtvrtek nařídil propuštění uznávané spisovatelky Asli Erdoganové z vazební věznice. Tam od poloviny srpna čekala na začátek procesu, v němž bude od 2. ledna 2017 souzena kvůli obvinění z propagace terorismu.

Erdoganová před uvězněním pracovala pro istanbulský deník Özgür Gündem. Spolu s ní bylo obviněno dalších osm novinářů či členů vedení listu, který byl soudem zakázán kvůli údajné podpoře kurdských radikálů.

Prokuratura Erdoganovou a další viní z členství v ozbrojené teroristické organizaci, narušení národní jednoty a propagace terorismu. Spisovatelce hrozí až doživotní vězení.

Po jejím srpnovém umístění do vazby se zvedla vlna kritiky ze strany umělců a spisovatelů v Turecku i zahraničí. Desítky tisíc lidí podepsaly petici za propuštění Erdoganové, i kvůli jejímu podlomenému zdraví. Devětačtyřicetiletá publicistka a aktivistka trpí astmatem a cukrovkou.

Asli Erdoganová bude po propuštění na svobodu pod úředním dohledem a má zakázáno opouštět Turecko, stejně jako další obvinění, jejichž propuštění soud rovněž nařídil.

Turecký deník Özgür Gündem byl zakázán kvůli údajné podpoře Strany kurdských pracujících, tedy PKK. Není zdaleka jediným médiem, proti nimž vláda podniká tažení od chvíle, kdy ustála neúspěšný červencový pokus o puč.

Od té doby byla v Turecku zavřena více než stovka médií či vydavatelství, zadrženo bylo přes 200 novinářů. Zatím posledním byl tento čtvrtek známý reportér Ahmet Şik, který skončil v rukou policie údajně kvůli vzkazu na Twitteru.

Potlačování činnosti médií kritizují nejen turecké nevládní organizace, ale též západní spojenci Ankary.