Na starém letišti v Ruzyni stojí boeing se 168 lidmi na palubě. Hustou mlhu kolem stroje pravidelně protíná monotónní blikání majáčků. Na palubě totiž starší Polák hrozí bombou a s personálem letadla odmítá komunikovat.

Na akci se mezitím připravují specialisté z cizinecké policie z Oddělení mobilního zásahu, jehož členové jsou na podobné situace speciálně cvičení.

Určují místo, kde se muž nachází. Pak čtyřčlenný tým s černými kuklami hasiči opatrně plošinou vysadí ke dveřím letadla – zazní rozkaz, jednotka vniká dovnitř a Polák je zatčen.

Přibližný průběh pátečního zásahu mediálně nepříliš známé jednotky popsal šéf útvaru Martin Silovský. Konkrétní však kvůli probíhajícímu vyšetřování být nemohl.

"Pokud se bavíme o aktu terorismu, ten spadá pod Útvar rychlého nasazení, všechno ostatní jde pod nás. Připravujeme se ale na vše. Situace se může změnit. Třeba se objeví další člověk a začne střílet. Tehdy jde o terorismus. Nemůžeme pak odejít," popsal Silovský.

Podobný zásah jako v pátek proti Polákovi ale podle něj není moc častý. "Neděje se to každý den," dodal.

Odstřelování v krvi

Útvar vznikl v roce 2010 z elitních odstřelovačů, kteří od devadesátých let patřili pod Odbor specializovaných činností.

Oddělení mobilního zásahu nyní sídlí kousek od ruzyňského Terminálu 1 a vždy čtyři policisté z útvaru jsou přímo na letišti. Službu drží nepřetržitě 24 hodin denně a jeden ze čtveřice musí být vždy odstřelovač.

Když hrozí nebezpečí u letadla nebo v prostorách terminálu, zasahují. Jednotka pomáhá i při ochraně důležitých lidí na letišti. V akci byla například i při příletu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Kolik má jednotka členů, policie neuvádí. "To z taktických důvodů nebudeme sdělovat," říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Tým se snaží reagovat i na aktuální hrozby. Vyhodnocuje třeba útoky na jiných letištích v Evropě i ve světě a chce se z nich poučit.

Naposledy například jeho členové analyzovali taktiku teroristů útočících v červnu na terminálu v Istanbulu. Hledali způsob, jak zneškodnit teroristu v sebevražedné vestě. Nepřesná střelba by totiž mohla způsobit detonaci.

K tréninku jim pomáhá i supermoderní střelnice, kterou mají k dispozici od posílení bezpečnostních opatření v roce 2015. Ta umožní simulovat teroristické útoky v prostorách největšího českého letiště. Dále mají k dispozici dva vozy. Jeden z nich je pancéřovaný a musí zvládnout i jízdu ve složitém terénu. "Letiště není jen terminál," upozorňuje Silovský.

Občas trénují i s týmy z ciziny. "Teď jsme cvičili se zahraniční složkou, o které nemohu mluvit. Na našem letišti se simulovaly všechny útoky, které proběhly v řádu 10 až 15 let," prozradil Silovský.

Související