Už jen na několika málo místech na Šumavě a v Beskydech může člověk v Česku zažít tmu, kterou znali naši předci. Jinak většinu území republiky pohlcuje každou noc takzvaný světelný smog z umělého osvětlení. Změnit to teď chce ve spolupráci s odborníky ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Na popud České astronomické společnosti ministr chce založit komisi odborníků, kteří mají přijít s konkrétními opatřeními, jak nežádoucí noční přesvětlení zmírnit. "Chystám se oslovit i ministerstvo průmyslu, dopravy a také resort místního rozvoje. Na všechna tato odvětví totiž má světelný smog vliv," vysvětluje Brabec. Zmapovat, jak na tom vůbec Česko se světelným znečištěním je, ale hlavně navrhnout konkrétní změny, by komise podle jeho představ měla do půl roku. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Pouhých několik desítek nejjasnějších hvězd uvidí dnes obyvatel hlavního města, když v noci vzhlédne k obloze.
  • Přitom kdyby noční oblohu pozoroval v přirozené tmě, napočítal by pouhým okem až tři tisíce svítících vesmírných objektů.
  • Prostředí, ve kterém prakticky nelze docílit úplné temnoty, ničí zdraví lidí i zvířat. Jak vrátit Čechům tmu, teď začíná řešit ministerstvo životního prostředí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.