Skupina Agrofert zůstane bez svého zakladatele a majitele Andreje Babiše, alespoň formálně. Poslanci totiž napodruhé a definitivně odsouhlasili novelu zákona o střetu zájmů, který se šéfa financí a místopředsedy vlády jako vlastníka koncernu týká. 

Babišovy firmy, pokud bude členem vlády, se nově nemůžou účastnit veřejných zakázek a nedosáhnou ani na nenárokové dotace a investiční pobídky. Babiš se proto rozhodl, že své podíly převede do svěřenského fondu. Ten bude spravovat jím vybraný správce. "Zbavím se akcií Agrofertu. Nebudu akcionář," dodal. Na změny ve vlastnictví má jen dva týdny. Koncern zahrnuje přes 250 firem a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Podle tržeb je třetí největší firmou v Česku. 

Novela také zakazuje všem budoucím ministrům vlastnit a provozovat média. Pokud se tak Babiš podle očekávání dostane po podzimních volbách znovu do vlády, bude se muset zbavit i mediálního domu Mafra. 

Novela zákona o střetu zájmů se kromě ministrů vztahuje také na zhruba padesát tisíc komunálních politiků a úředníků po celé zemi. "Všichni budou muset nově v den svého nástupu do funkce odevzdat majetková přiznání. Ta budou přístupná veřejně v jednotném online registru," připomíná Václav Zeman z platformy Rekonstrukce státu, která novelu zákona spoluiniciovala. 

Takzvaný lex Babiš podpořily dle očekávání všechny strany, které pro novelu zákona hlasovaly před tím. Pro bylo 129 poslanců, proti 49. Kromě vládních sociálních demokratů a lidovců normu podpořili i komunisti, občanští demokraté a také TOP 09. 

Odsuňme hlasování, žádal ve středu ráno poslanec Faltýnek

Po úterní dlouhé debatě před závěrečným schvalováním nebylo ani středeční schvalování bez průtahů. Hned na začátku jednání totiž vystoupil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který žádal, aby hlasování bylo odsunuto. Samotnému hlasování poslanců pak předcházela znovu několikahodinová debata. 

Ministr Babiš se dvoudenní diskuse ve sněmovně stejně jako při minulých projednáváních nezúčastnil. Do budovy dolní komory přišel až těsně před závěrečným hlasováním. Na výsledek čeká společně s novináři, do jednacího sálu za ostatními poslanci nešel.

"Jsou to zoufalci a lháři," řekl na jejich adresu poté, co si prý ve své ministerské kanceláři vyslechl diskusi. "Je to nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý," kontroval jeho předchůdce ve funkci a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, "Babišovi nikdo nezakazuje, aby podnikal. Jen jako ministr, který rozhoduje o dotacích, nesmí jako podnikatel žádné čerpat," dodal. 

Babišovy zájmy před poslanci obhajoval hlavně první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Zopakoval, že je takzvaný lex Babiš namířený výhradně proti předsedovi jeho hnutí: "Když už Babiše nemůžeme vyhnat ze země, měli bychom ho alespoň co nejvíc zranit, sáhnout mu na to, co budoval celý život," interpretoval Faltýnek údajné pohnutky poslanců, proč zákon podpořit.  Zároveň připustil, že jeho slova jsou nejspíš zbytečná, protože poslanci už jsou stejně odhodlaní prezidentské veto přehlasovat. 

Hnutí ANO se teď podle Faltýnkových slov hodlá obrátit na Ústavní soud. Stejný krok má podle svých slov v plánu i prezident Miloš Zeman. Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) se takového kroku nebojí: "Jsem přesvědčený, že v rozporu s Ústavou novela není." 


Jak probíhalo včerejší jednání, čtěte zde:

Jaké jsou vyhlídky na zamítnutí zákona Ústavním soudem?

Jak může Andrej Babiš naložit se svým majetkem po schválení zákona?

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
11.1.2017 13:30 | Babiš by se měl soustředit na plnění vládního programu

"Předseda ANO Babiš by měl přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů, za ty opravdu ČSSD nemůže, a soustředit se na plnění vládního programu a zajištění fungování ministerstva financí," vyzval předseda vlády.

11.1.2017 13:28 | Sobotka: Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše

"ČSSD se dlouhodobě staví proti prorůstání ekonomických a politických zájmů. Proto pokládáme za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc. Je to důležité jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí, v němž nebudou podnikateli zneužívány veřejné funkce k získávání konkurenční výhody. Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů," dodal Sobotka.

11.1.2017 13:26 | Sobotka schválení novely kvitoval

Schválení novely kvitoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky," uvedl.

11.1.2017 12:31 | Zeman se obrátí na Ústavní soud

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka stále platí záměr prezidenta Miloše Zemana, že se po přehlasování svého veta zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. Ovčáček to sdělil ČTK po dnešním hlasování.

11.1.2017 12:20 | Přístup sociální demokracie Babiše šokoval

Andrej Babiš označil zákon o střetu zájmů za frašku, která má za cíl dostat ho z politiky. Tvrdě kritizoval postoj premiéra Sobotky k zákonu. Podle Babiše je nepochopitelné, že více než tři roky koaličním partnerům jeho vlastnictví Agrofertu nevadilo, a devět měsíců před volbami na něj kvůli tomu útočí. "Jsem v šoku z přístupu sociální demokracie a pana premiéra," řekl Babiš. Právě Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) jsou podle ministra financí autory "lex Babiš".

11.1.2017 12:16 | Babiš odškodné chtít nebude

Babiš vyvrátil spekulaci o tom, že by chtěl odškodné, pokud Ústavní soud zákon schválí. "Českou republiku určitě nikdy žalovat nebudu," řekl.

11.1.2017 12:09 | Z politiky neodejdu

"Určitě dovládneme, ale bude to pro mě psychicky náročné. Tady ve sněmovně jsou na takové podrazy zvyklí, já jsem tu jen krátce. V byznysu někoho podrazíte jen dvakrát – poprvé a naposled," řekl Babiš. "Z politiky neodejdu. To je přesně to, o co se mí soupeři snaží, a já jim takovou radost neudělám," dodal šéf ANO.

11.1.2017 11:57 | Se Zemanem nemáme žádné dohody, říká Babiš

S prezidentem Zemanem prý Babiš žádné dohody o podání stížnosti k Ústavnímu soudu nemá. "Pokud to pan prezident podá, tak to podá. Pokud ne, tak to podá poslanecký klub hnutí ANO, " prohlásil na tiskové konferenci. 

11.1.2017 11:45 | Babiš: Není pravda, že mám vliv na peníze pro své firmy

Ministr financí Andrej Babiš po schválení zákona známého jako lex Babiš prohlásil, že nemá žádný vliv na peníze pro své firmy. "My máme zákon o střetu zájmů a já se podle něj řídím," prohlásil na tiskové konferenci. Zákon označil za protiústavní. "Pokud v říjnu skončíme v opozici a já budu řadovým poslancem, tak si tu firmu můžu znovu převzít. Takže budu poslanec a nic se nezmění. Proto je to protiústavní zákon šitý na ministra."

11.1.2017 11:41 | Novela byla přijata

Pro přijetí novely hlasovalo 129 poslanců. Proti bylo 49. Zákon tedy bude vyhlášen.