V Česku se podle Miloše Zemana pohybuje člověk z oblasti severní Afriky, který je podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Zeman to řekl ve středu v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Zeman se o člověku napojeném na teroristické organizace zmínil v debatě o vzniku nového Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které kritizuje. Prezident poznamenal, že četl "čtyři šifry". "Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi," řekl Zeman s tím, že lidé z ministerského centra tyto informace mít nebudou.

Maghrebem bývá označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye.

Zeman na otázku moderátora, zda taková informace nemůže vyděsit veřejnost, odvětil, že proto neřekl jméno podezřelého. "To už by bylo porušení. Jestliže jenom řeknu, že je z Maghrebu, tak vy jistě víte, že Maghreb zahrnuje Maroko, Tunisko, Alžírsko, a dokonce Libyi. Tato informace je natolik neurčitá, že nikoho, kromě tohoto člověka, neohrožuje. A já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen," dodal Zeman. Na informaci podle svých slov upozornil proto, že ho znepokojila a protože tím odpověděl na otázku moderátora ohledně Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Ministr vnitra Milan Chovanec odmítl Zemanovu informaci potvrzovat či vyvracet. Uvedl jen, že v ČR neexistuje vyšší riziko teroristického útoku. "Není důvod, aby se zvýšil stupeň ohrožení či zasedla Bezpečnostní rada státu," prohlásil Chovanec. Podle ministra vnitra české bezpečnostní složky pracují, monitorují pohyb podezřelých osob na českém území a zabývají se možnými riziky. Ministr připustil, že informace o pohybu podobných osob v Česku existovaly už v minulosti. "Takových lidí bylo sledováno víc. Je lepší, když se to děje neveřejně a utajeně," řekl novinářům.

Premiér Bohuslav Sobotka na twitteru napsal, že pokud jde o výrok prezidenta, chtěl by veřejnost uklidnit a ujistit. "Bezpečnostní složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti," uvedl.

Exšéfové tajných služeb: Zeman neměl právo to zveřejnit

Zemanův postup kritizují někteří bývalí šéfové českých tajných služeb. Podle nich nemá prezident právo informace takového druhu zveřejňovat. "Já jsem měl s panem Zemanem svého času co do činění a vím, co je to za člověka. Pan Zeman je schopen říci cokoliv a už mě to nepřekvapuje. Musí to vyhodnotit ti, kdo jsou k tomu povolaní: orgány činné v trestním řízení a politici. Pokud je některý ředitel zpravodajské služby dotčen, ať se ozve," řekl například bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek. 

"Ta informace byla v nějakém stupni utajení a prezident nemá ani právo, aby to dále sděloval. To je fatální chyba,“ řekl exministr vnitra a bývalý šéf civilní rozvědky František Bublan.

Také další bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák prezidentovo prohlášení odsoudil s tím, že jde o šíření poplašné zprávy. "Je to bezprecedentní a do nebe volající pitomost," řekl Randák s tím, že onen člověk byl nyní varován a stáhne se.

České tajné služby loni ve zprávě za rok 2015 upozornily na to, že Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit takzvaného Islámského státu (IS). Policie zaznamenala několik případů, kdy využili pražské Letiště Václava Havla. V některých případech byly tyto osoby zadrženy a předány k trestnímu stíhání v domovských zemích. V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku.

Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla, že v roce 2015 z Česka odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě.

Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi

Zeman: V ČR je člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi