Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby volební kampaň strany řídil poslanec a náchodský starosta Jan Birke. Má podle něj potřebný "drive". Předsednictvo bude o obsazení funkce jednat v pátek odpoledne, jméno manažera bude projednávat později také ústřední výkonný výbor. Ráno jednalo grémium strany, na kterém Sobotka svůj návrh představil kolegům.

"Premiér je přesvědčený, že jako dlouholetý úspěšný starosta Náchoda a velmi úspěšný poslanec bude mít ten správný 'drive'," řekl mluvčí vlády Martin Ayrer.

"Do funkce volebního manažera sociální demokracie navrhnu v pátek odpoledne předsednictvu ČSSD úspěšného starostu Náchoda Jana Birkeho," uvedl Sobotka na Twitteru. Spekulovalo se o tom, že kampaň povede státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Před čtyřmi lety zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do sněmovny současný ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se funkce ujal europoslanec Miroslav Poche.

Sociální demokracie v polovině prosince vyvrátila zprávy, že Prouzu už do funkce vybral ústřední výkonný výbor. Rozhodnutí totiž přísluší předsednictvu, které se v pátek schází naposledy před březnovým sjezdem strany. Na něm se Birke bude ucházet o funkci v předsednictvu.

Související