Pokud podzimní parlamentní volby vyhraje hnutí ANO, ČSSD skončí v opozici. Takovou budoucnost předpovídá své straně předseda Senátu Milan Štěch. Zemi by podle něj v takovém případě ovládla koalice hnutí ANO, ODS, lidovců a Starostů. Přípravy na nové spojenectví jsou podle něj už hmatatelné: "Je to vidět ze zdrženlivých postojů předsedy ODS Petra Fialy, který už Babišovi nadbíhá. A i současné vedení Starostů jsou lidé, kteří chtějí být u přerozdělování peněz. S kýmkoliv, kdo jim to umožní," tvrdí Štěch.

V rozhovoru pro HN Štěch zároveň odhalil obavy z toho, co by podle něj taková vláda přinesla. Česko by prý pod vládou Babišova hnutí ANO čekala rozsáhlá privatizace: "Státní lesy, Budvar, ČEZ, Aeroholding, zdravotnictví. To vše bude chtít Babiš a pravice privatizovat. O tom jsem přesvědčený."

Tím, kdo by na takovém masivním zbavování se klíčového majetku státu profitoval nejvíc, by podle Štěcha byl právě šéf hnutí ANO a stávající ministr financí Andrej Babiš. "Kdo by tady mohl zprivatizovat více než Agrofert? Ten má dnes takovou sílu, že mu každá banka dá neomezený úvěr," obává se Štěch. Naopak koalice "všichni proti Babišovi" podle něj po volbách pravděpodobná není. "Já v to nevěřím. Podle mě převáží ekonomické a finanční zájmy."

Zemanovi chybí velkorysost

Minulý týden Milan Štěch spolu se svým kolegou, šéfem dolní komory parlamentu Janem Hamáčkem poobědval na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem. Se současnou hlavou státu se zná více než čtvrt století a jejich vztahy byly po většinu této doby dobré. Dnes ale Štěch přiznává, že se s Milošem Zemanem názorově rozchází stále častěji. Otevřeně ho kritizuje třeba za jeho postoj ke stávajícímu šéfovi sociálních demokratů, premiéru Bohuslavu Sobotkovi. "Myslím si, že vlastností velkých lidí je velkorysost. A ta v tomto případě panu prezidentovi chybí." Štěch tím naráží na téměř patnáct let staré události, kdy Miloš Zeman v roce 2003 propadl v tehdy ještě nepřímé prezidentské volbě. S Václavem Klausem tehdy prohrál i kvůli tomu, že pro něj nehlasovala část sociální demokracie. A právě Sobotka byl podle médií i podle Zemanova přesvědčení jedním z těch, kteří mu svůj hlas odepřeli.

Albertov s Konvičkou byla chyba

Mezi Zemanovy kroky, které Štěch ostře odsuzuje, patří i jeho účast na oslavách 17. listopadu před dvěma lety. Na pražském Albertově na podzim 2015 Zeman vystoupil spolu s představiteli Bloku proti islámu. "Prezident tehdy stál mezi lidmi, kteří podle mě v ten den na Albertově být neměli. Navíc se tam kvůli nim nedostali ti, kteří 17. listopad v roce 1989 tvořili," myslí si Štěch. "Prezident by měl dnes uznat, že stát vedle Martina Konvičky (předsedy Bloku proti ­islámu) byla chyba."

Šéf Senátu je zároveň přesvědčený, že se Miloš Zeman bude za rok o prezidentské křeslo ucházet znovu. "Předpokládám, že kandidovat bude. Co se týká podpory veřejnosti, může se oprávněně cítit pevný v kramflecích." Pokud Zeman v březnu Štěchův předpoklad potvrdí, sociální demokracie ho prý jako kandidáta nejspíš podpoří. V opačném případě by podle šéfa Senátu měla ČSSD hledat nepolitického kandidáta: "Pak si myslím, že bychom měli vybírat kandidáta spíše z akademické sféry," dodává Štěch s tím, že konkrétní jména zveřejňovat zatím nebude.

Sobotka nemá charisma, ale je dříč

V tom, kdo by měl ČSSD dovést k říjnovým volbám, má Milan Štěch jasno: "Neumím si představit jiného lídra než Bohuslava Sobotku." Ten podle něj, na rozdíl od Andreje Babiše, neoplývá mediálním charismatem. Je ale za ním vidět odvedená práce. "Sobotka je velmi zodpovědný, pracovitý člověk. Bohužel, tito lidé to mají těžké. Dnes se hodnotí povrchní pózy, v tomto výhody nemá. Těžko bychom ale nyní hledali někoho, kdo by byl Česku a Čechům prospěšnější," stojí za svým předsedou Štěch.

Spekulace o tom, že by Sobotka na poslední chvíli našel na březnovém celostranickém sjezdu přemožitele, který by místo něj usedl do předsednického křesla, odmítá. Šanci by podle něj neměl ani nejsilnější Sobotkův vnitrostranický rival Jeroným Tejc, který však dosud předsednické ambice popírá. "Tejc je talentovaný, fundovaný právník. Pro to, aby byl předsedou, ale ještě pro stranu neodpracoval dost." Podle Štěcha by se Tejcovi v roli předsedy ČSSD také mohla vymstít jeho účast na takzvaném lánském puči na podzim 2013, kdy se spolu s dalšími představiteli ČSSD a s podporou Miloše Zemana pokusil o Sobotkovo sesazení: "Dříve nebo později by se mu tento způsob jednání mohl vrátit."

Sám Štěch na vyšší post ve straně, než který jako předseda Senátu a šéf grémia strany zastává nyní, prý aspirovat nehodlá. "Ne. Chci se naplno věnovat práci v Senátu. Budu sociální demokracii pomáhat ze své stávající funkce," odmítl dotaz HN na to, jestli se na březnovém sjezdu nechce utkat o křeslo místopředsedy strany.