Rekordní zájem o nemovitosti, který podporovaly nízké úrokové sazby hypoték, zvedl v loňském roce tržby developerům. Ti za rok 2016 prodali v Praze celkem 6650 bytů v hodnotě 31 miliard korun. Z hlediska počtu prodaných nemovitostí se jedná o sedmiprocentní meziroční nárůst.

Vyplývá to z nejnovější analýzy developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. 

Firmy očekávají, že v letošním roce se počty prodaných bytů budou držet na srovnatelné hladině. Poptávka bude sice nadále vysoká, vzhledem k zdlouhavým povolovacím procesům však společnosti nejsou schopny na trh dodávat dostatek nových bytů a jejich nabídka se tak tenčí. Díky rostoucím cenám však očekávají, že ke konci roku 2017 utrží až 33 miliard korun, tedy o dvě miliardy více než loni.

"Trh táhly výhodné podmínky pro poskytování hypoték a optimistické očekávání veřejnosti z dalšího ekonomického vývoje. Zároveň se však dále zvětšoval rozdíl mezi počtem bytů nabízených na trhu a poptávkou," uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze loni meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční. Největší zájem o nové byty byl v městských částech Praha 9, 10 a 5, které se na celkových prodejích podílely ze dvou třetin. Naopak nejméně nových bytů se prodalo v Praze 1, 2 a 6.

"Většina nových bytů, které se v Praze nabízí k prodeji, jsou nyní v cenové hladině nad 60 tisíc korun za metr čtvereční. Podíl bytů, jež jsou pod uvedenou hladinou, již tvoří pouze čtvrtinu všech bytů na trhu. Příliš vysoká cena může být do budoucna velký problém," vysvětlil předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. 

Z analýzy developerských společností dále vyplynulo, že z pražského rezidenčního trhu za poslední rok takřka vymizely nové byty nejlevnější cenové kategorie. Podle Sourala tvoří byty, jejichž cena je nižší než 40 tisíc korun za metr čtvereční, jen 1,2 procenta z celkové nabídky nových bytů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V roce 2014 developeři uvedli do svých nabídek 6100 bytů, v roce 2015 to bylo 4200 bytů, loni jich bylo 5400.

Podle aktuální studie poradenské společnosti KPMG Praha v tempu schvalování výstavby nových bytů výrazně zaostává za většinou ostatních metropolí střední Evropy. Ve Vídni loni úřady povolily zhruba šestkrát více bytů než v Praze, v Budapešti 2,5krát více.

Poptávka po novém bydlení v Praze se soustředila především na byty kategorií 1+kk a 2+kk. Jednopokojových developeři prodali zhruba čtvrtinu, dvoupokojových více než třetinu.

"Zdaleka největší zájem je o byty 2+kk, které preferují jednotlivci, mladé páry nebo naopak páry ve vyšším věku a investoři," doplnila generální ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.

Loňský rekordní nárůst průměrných cen nového bydlení se vloni promítl také do cen za takzvané secondhandové byty. Podle developerské analýzy na konci minulého roku dosahovala průměrná cena staršího bytu v průměru 70 943 korun za metr čtvereční.

V některých lokalitách jsou podle developerů dokonce průměrné ceny vyšší u starších bytů. Takovým příkladem byla vloni městská část Praha 3, kde byla průměrná cena staršího bytu o 8,7 procenta vyšší než u nové nemovitosti.

Developerské společnosti si již několik let stěžují na zdlouhavé povolovací procesy, kvůli kterým jim příprava jednoho projektu trvá zpravidla osm až deset let. Aktuální zásoba bytů určených k prodeji podle společností klesá. V různé fázi přípravy mají nyní developeři v Praze zhruba 70 tisíc bytů. Během následujících pěti let očekávají, že se jim na trh podaří dodat přibližně 24 tisíc z nich.

Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy je třeba v Praze každý rok dodat zhruba pět až šest tisíc nových bytů, aby poptávka výrazně nepřevýšila nabídku a ceny nemovitostí tak nezačaly prudce stoupat. Pokud tak vše půjde podle plánů, nabídka by v následujících pěti letech měla poptávce stačit.

Podle údajů developerské společnosti Ekospol loni počet prodaných nových bytů dosáhl 6737. V posledním čtvrtletí jich bylo 1675.

Metodika sčítání počtu prodaných bytů Ekospolu a společností Central Group, Trigema a Skanska Reality se liší. Ekospol do statistik započítává i rezervované byty v projektech, na které dosud nebylo vydané platné územní povolení. Jeho výsledná čísla jsou tak o něco vyšší.