Unipetrol zažil dobrý konec roku a rekordně vydělal. Provozní zisk největší petrochemické skupiny v zemi za rok 2016 dosáhl 12 miliard korun, skupina vydělala téměř osm miliard korun. Vyššího zisku dosáhla skupina i při nižších tržbách, které klesly o 21 miliard na 87,81 miliardy korun.

Letošní výsledky Unipetrolu ovlivnily havárie etylenové jednotky v Litvínově a rafinerie v Kralupech, které už v posledních třech měsících jely na plný výkon a zpracovaly o čtvrtinu více ropy. Meziročně vzrostl provozní zisk skupiny v posledním čtvrtletí na 5,2 miliardy korun.

Na zisk přispěly pojišťovny

K rekordnímu zisku Unipetrolu přispějí také peníze, které získá od pojišťoven za pojištění. Jen v posledním kvartálu jde o dohodnutou platbu ve výši 1,8 miliardy. Dohromady získal loni od pojištoven celkem 7,9 miliardy korun.

"Čistý zisk významně předčil očekávání. S čím odhady na poslední kvartál nepočítaly, bylo významné rozpuštění opravné položky k dlouhodobému majetku ve výši 1,9 miliardy," komentoval výsledky analytik Lukáš Hendrych ze společnosti BDO. Hrubý zisk sice podle něj klesl o téměř dvě třetiny, ale byl kompenzován náhradami od pojišťoven.

"Vytvořili jsme čistý zisk ve výši bezmála osmi miliard. Současně jsme investovali rekordních téměř 11 miliard korun do modernizace a rekonstrukce výrobních technologií," řekl generální ředitel Andrzej Modrzejewski. Jde zejména o stavbu nové polyetylenové jednotky za 8,5 miliardy korun, která má být v Litvínově dokončena do roku 2018.

Většinovým vlastníkem Unipetrolu je od roku 2005 polský koncern PKN Orlen, který drží 63 procent akcií. Ten zveřejnil výsledky spolu s českou firmou a ohlásil čistý zisk 5,740 miliardy zlotých (35,5 miliardy korun).

Boj o dividendy začal

K tomu, jestli Unipetrol vyplatí letos dividendy, nechtěl šéf Unipetrolu blíže nic uvést, "Jsem ale optimista," uvedl Modrzejewski. Dlouhodobou dividendovou politiku by měla obsahovat strategie firmy, kterou hodlá představit v březnu.

Až do minulého roku Unipetrol nevyplácel žádné dividendy, což dostalo vedení do střetu s menšinovými akcionáři. Největším z nich je finanční skupina J&T, která v Unipetrolu drží 20 procent akcií.

Na loňské valné hromadě byla sice odsouhlasena dividenda 5,52 koruny na jednu akcii, tedy jedna miliarda korun, menšinové akcionáře to ale neuspokojilo. Podle J&T firma kromě velkého zisku (loni sedm miliard) drží peníze na účtech a nemá žádný dluh.

Spolana nemá hodnotu

Kromě dividendy byla tématem loňské valné hromady i koupě chemičky Spolana Neratovice za jeden milion eur. Unipetrol ji koupil od chemického koncernu Anwil, který patří ze 100 procent do skupiny PKN Orlen. Menšinoví akcionáři se obávají, že polská mateřská společnost pouze přehodila na český Unipetrol, kde má jen 63 procent akcií, ale úplnou kontrolu, odpovědnost za ekologické zátěže a nutnost investic do nových technologií.

"Hodnota Spolany je nulová," řekl Pavel Muchna, který zastupuje společnost Paulino, přes níž skupina J&T vlastní svůj podíl v petrochemické skupině. Muchna se na tiskové konferenci dostal do tvrdého střetu s vedením Unipetrolu. Podle Muchny polský management ignoruje menšinové akcionáře, firmu systematicky tuneluje a snižuje její hodnotu. Jako příklad uvedl, že zatímco hodnota akcií Unipetrolu je nízká, hodnota polského PKN Orlen vzrostla o 90 procent.

Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski firemní politiku hájil. Nižší hodnotu akcií Unipetrolu vysvětloval tím, že na pražské burze se volbě obchoduje jen velmi málo akcií. V případě Spolany Neratovice uváděl, že jde jen o malou část společnosti, která s ní má obchodní plány.