Sedmačtyřicetiletému muži, který loni v září v plzeňské restauraci ohrožoval plynovou zbraní poslance KSČM Jiřího Valentu kvůli jeho stranické příslušnosti, uložil soud podmíněný sedmiměsíční trest a pokutu 2 tisíce korun. K podmínce se zkušební dobou na 30 měsíců muže odsoudil Okresní soud Plzeň-město za přečin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a za přečin výtržnictví. Ve čtvrtek to napsal server Lidovky.cz.

Verdikt padl ve zrychleném soudním řízení za incident, který se odehrál na soukromé oslavě v restauraci v Sokolovské ulici. Podle policie muž poslanci vyhrožoval zastřelením, po vyslovení výhrůžek ale bez fyzického napadení z restaurace odešel. O den později se sám přihlásil policii a vypověděl, že svoje jednání dopředu neplánoval a že nijak nesouviselo s Valentovým zaměstnáním. "Řekl mi, že mě za 'ty moje komunistický kecy' zastřelí. Vytáhl pistoli a tak ze 40 centimetrů mi mířil mezi oči," popsal ale poslanec incident serveru Lidovky.

Muže tak obžaloba vinila z vyhrožování jednotlivci usmrcením pro jeho politické přesvědčení a z výtržnosti na veřejném místě "z důvodu osobní nevraživosti vůči osobě poškozeného pro jeho komunistické přesvědčení" a "v úmyslu jej zastrašit". Soud mu vedle podmíněného trestu a pokuty uložil také zákaz po dobu podmínky pít alkohol. Podle rozsudku se má vzdát i plynové zbraně, kterou Valentu ohrožoval.

Související