Zákaz vstupu obyvatel některých zemí do USA, který v pátek vydal americký prezident Donald Trump, ovlivní také únorové předávání filmových cen Oscar.

Íránský oscarový režisér Asghar Farhádí oznámil, že na protest proti Trumpově exekutivnímu příkazu v únoru nedorazí na předávání cen do Los Angeles. Informovala o tom agentura AFP.

Farhádí roku 2012 získal cizojazyčného Oscara za film Rozchod Nadera a Simin. Nyní je na stejnou cenu nominován podruhé za nový snímek zvaný Klient.

"Původně jsem předávání nechtěl bojkotovat. Vím, že spousta lidí v americké Akademii filmového umění a věd se staví na odpor proti fanatismu a extremismu, který dnes zažíváme ve větší míře než kdykoliv předtím," řekl Farhádí.

"Teď jsem ale usoudil, že mou případnou účast na ceremoniálu by ohrozilo spoustu "ale" a "možná". Není to pro mě přijatelné a nebylo by, ani kdyby se speciálně kvůli mně udělala výjimka," řekl Farhádí.

Zřejmě tím narážel na nejistotu kolem důsledků Trumpova exekutivního příkazu. Například deník New York Times v noci na pondělí středoevropského času napsal, že na amerických úřadech stále panuje nejistota ohledně toho, jak si Trumpův příkaz vykládat a na koho všeho se vztahuje.

Podle Farhádího zastánci konzervativních hodnot ve Spojených státech postupují stejně jako ti v jeho rodném Íránu.

"Po mnoho let se zastánci tvrdé linie na obou stranách oceánu snažili vykreslovat lidem cizí země a kultury nerealisticky a strastiplně, aby neshody panující mezi těmito národy proměnili v nepřátelství a ta nepřátelství pak v strach," uvedl.

Farhádí je letos na Oscara nominován za film Klient, který do českých kin v dubnu uvede společnost Artcam.

Hlavní roli ve snímku ztvárnila třiatřicetiletá íránská herečka Taraneh Alidoosti. Ta již tento týden oznámila, že bude udílení Oscarů bojkotovat na protest proti Trumpově "rasistickému" příkazu, jak napsala na Twitteru.

V neděli se dále ukázalo, že oscarového ceremoniálu se nebudou moci zúčastnit autoři nominovaného dokumentárního filmu The White Helmets. Ten popisuje práci dobrovolníků, kteří v Sýrii pomáhají obětem občanské války.

Podle Trumpova nového příkazu však do USA syrští občané nesmí přiletět.

Agentura AFP již v sobotu napsala, že do USA na protest kvůli Trumpově rozhodnutí nepřiletěl ani kurdský filmař Hussein Hassan. Ten měl na festivalu v Miami představit svůj film The Dark Wind vyprávějící o komunitě jezídů, tedy po staletí pronásledované náboženské a etnické menšiny.

Hassan si původně podal žádost o vízum do USA. Na protest proti Trumpově rozhodnutí ji však stáhl.

Jeho film vypráví o přípravách na svatbu v malé jezídské vesnici, na niž zaútočí bojovníci Islámského státu. Snímek byl inspirován skutečným masakrem tisíců jezídů, k němuž došlo v srpnu 2014 poté, co Islámský stát ovládl okolí severoiráckého města Sindžár.

Bojovníci Islámského státu tehdy popravili odhadem až 5000 mužů a chlapců ze Sindžáru a unesli tisíce jezídek, které začali týrat a sexuálně zneužívat. Přeživší se uchýlili na stejnojmennou horu Sindžár, kde je islamisté obklíčili.

Jezídům nakonec pomohli teprve syrští Kurdové, kteří vybojovali úzký koridor a jezídům pomohli uprchnout.

Trump pátečním exekutivním příkazem zamezil Íráncům a obyvatelům šesti dalších zemí s převážně muslimským obyvatelstvem cestovat do USA.

Americký prezident tvrdí, že nařízení pomůže Spojeným státům předejít teroristickým útokům do doby, než bude zpřísněn systém prověrek potenciálních imigrantů. Nikdo ale přesně neví, jak si exekutivní příkaz vykládat.

Původně Trump například řekl, že se zákaz týká také držitelů takzvaných zelených karet, kteří mají povolení k dlouhodobému pobytu v USA. Šéf Trumpovy prezidentské kanceláře Reince Priebus však v neděli v televizi prohlásil, že držitelé zelených karet mohou v klidu cestovat, zákaz se jich prý netýká. Pouze budou podrobeni přísnějším pohovorům a kontrolám na letištích.

V neděli na amerických letištích i v centrech měst již druhý den protestovaly tisíce lidí, kteří s Trumpovým příkazem nesouhlasí.