Trestní oznámení sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie míří na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), uvedla v úterý Česká televize. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) ČTK sdělil, že obě trestní oznámení již podepsal a během odpoledne budou podána. Sněmovna by se měla s obsahem zprávy komise seznámit ve čtvrtek a poté po poradě klubů hlasovat o usneseních.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala loni roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Před dvěma týdny komise jednomyslně schválila text závěrečné zprávy. Kromě dvou trestních oznámení její členové navrhnou sněmovně také dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva a usnesení o činnosti olomouckých vrchních žalobců.

Trestní oznámení musela být podepsána nejpozději v úterý, kdy končí mandát komise. V úterý by také měly být uzavřené a připravené materiály, které poputují k vedení sněmovny. Závěrečná zpráva i usnesení, o kterých následně budou poslanci hlasovat, pak zazní poprvé na plenárním jednání.

Související