Vedení Prahy nechá vypracovat analýzu, ze které vzejde nejvhodnější lokalita pro umístění nové koncertní haly. V úterý o tom rozhodla městská rada.

Podle radního pro kulturu Jana Wolfa za KDU-ČSL a Trojkoalici se už nyní jako zajímavý rýsuje pozemek nad stanicí metra C Vltavská, která potřebuje rekonstrukci.

O vzhledu budovy rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Hala by mohla vzniknout mezi lety 2023 a 2025. Vyšla by na dvě až dvě a půl miliardy korun.

O vybudování koncertního sálu a možných lokalitách se v Praze debatuje řadu let. Naposledy zazněla varianta, že by na ostrově Štvanice mohl stát Rejnok neboli projekt, který zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice.

"Vlastníci práv se samozřejmě mohou přihlásit do nezávislé soutěže," komentoval to v úterý radní Wolf.

Podle něj by ale projekt musel být upraven, mimo jiné co se týká kapacity. Praha chce budovu stavět pro 1800 až 2200 návštěvníků, Rejnok má kapacitu zhruba poloviční. O Kaplického projekt navíc znovu projevily zájem České Budějovice.

V Praze by s novou koncertní síní vzniklo nejen sídlo pražských filharmoniků, ale také multifunkční prostor pro pořádání výstav a restaurace. "Podobný projekt by Praha realizovala po více než 100 letech. A my jsme tomu nyní nejblíže," řekl radní.

Nejlepší lokalitu chce město vytipovat do konce března. Během dalších tří měsíců připraví architektonickou soutěž.

Zamýšlená českobudějovická stavba dostala přezdívku Rejnok díky tvaru a barvě. Dokončená studie je Kaplického nejdopracovanějším dílem v tuzemsku. Navržený objekt má trojúhelníkový půdorys a zaujímá plochu téměř 1,5 hektaru.

Architekt Kaplický je uznáván především ve světě. Ve své vlasti ve větší známost vzešel až po vítězství v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny, to už mu bylo skoro 70 let. Z výstavby takzvaného blobu nakonec sešlo.