Kampaň hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše proti loňské policejní reformě byla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) založená na nepravdivých informacích a pomluvách. Předseda vlády na Facebooku uvedl, že na základě ve čtvrtek zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se Babišovy konstrukce zhroutily jako domeček z karet.

Sobotka uvedl, že jednomyslně přijaté závěry komise jsou jasné.

"Tvrzení o 'brutálním úniku informací' ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu," napsal Sobotka.

"Zpráva vyšetřovací komise vyvrátila pomluvy a lži, které se šířily kolem policejní reformy. Nic z toho, co o reformě šířil Andrej Babiš, se nepotvrdilo," vyjádřil se Sobotka i na Twitteru.

Sobotka vyzval Babiše, aby se omluvil ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) a policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému za svá prohlášení v souvislosti s reorganizací.

Babiš to odmítá. "Určitě ne, nevidím důvod to dělat. Považuji za prasárnu, co se udělalo s reformou policie, rozprášil se jediný nezávislý útvar a boj s korupcí politiků skončil," řekl.

Babiš zpochybnil práci sněmovní komise k reorganizaci policie i jejího předsedu Pavla Blažka (ODS). Ve sněmovně Babiš řekl, že bylo jasné, jaké zveřejněné výsledky šetření budou. Celá komise byla výsměch a šaškárna, uvedl Babiš.

"Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," uvedl. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na závěrečnou zprávu uvedl, že reorganizace nebyla účelová ani nezákonná.

"Nebyla tedy nic, co o ní říkal Andrej Babiš," napsal na Twitteru. Připojil i Babišova slova "sorry jako", s nimiž ministr nedávno odmítl redaktorům České televize upřesnit své majetkové poměry a která se stala fenoménem na českém internetu.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na sociální síti napsal, že Babiš při debatách neváhal hazardovat s důvěryhodností policie. "Mediální kampaň proti reorganizaci policie byla jen divadlem v režii Andreje Babiše," uvedl.

Kluby si po přečtení zprávy na plénu sněmovny vzaly hodinovou pauzu na diskusi.

Předseda vyšetřovací komise k reorganizaci policie Pavel Blažek (ODS) ve sněmovně ráno přečetl závěrečnou zprávu. V projevu řekl, že příprava sloučení protimafiánského ÚOOZ a protikorupčního ÚOKFK se značně podcenila vinou nedostatečného manažerského řízení bývalého policejního náměstka Zdeňka Laubeho.

"Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí," řekl Blažek.

Zdůraznil ale, že "příprava byla značně podceněna a neprojednána s dotčenými subjekty".

"Navíc forma, rychlost a minimální konzultace umožnily spekulace. Ty ale nebyly potvrzeny," řekl před sněmovnou Blažek.

Otázkou podle Blažka zůstává, proč vedení policie reorganizaci neřešilo s experty, státním zastupitelstvím nebo například s výborem pro bezpečnost. "Reorganizace je plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra," dodal.

Místopředseda komise Martin Lank však připustil, že reorganizace vyšetřování ovlivnit mohla. "Pro mě ale zůstane s otazníkem, zda reorganizace neměla dopad na vyšetřování závažné trestné činnosti, a to se asi nikdy nedozvíme," prohlásil před poslanci Lank.

Blažek přednesl závěrečnou zprávu po více než půlročním vyšetřování komise, která se v souvislosti s policejní reformou zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. 

Blažek zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie.

Tuhý: Je nechutné, že skandalizovali i mé nejbližší

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan nechtěl výsledky zprávy komentovat. "My v tuto chvíli zprávu vyšetřovací komise studujeme a analyzujeme. Teprve až ten proces dokončíme, budeme se moci vyjádřit," řekl Ištvan s tím, že pro to bude určitě ještě prostor.

Policejní prezident Tomáš Tuhý výsledky vyšetřování kvitoval.

"Organizační změna byla rozhodnutím vedení policie a nebyla motivovaná ani politickými, ani osobnostními pohnutkami. Politickou kauzu z ní udělala až kombinace nezdravých osobních ambicí skupiny konkrétních osob a snaha části politiků a s nimi spojených médií skandalizovat vedení policejního sboru," napsal.

"V mém případě byli do této cílené skandalizace zataženi i moji nejbližší, což považuji za nechutné a morálně pokleslé," zdůraznil. "Konstatuji, že organizační změna nevedla ani k masovým odchodům policistů, ani k zastavení vyšetřování velkých a politicky citlivých kauz. Národní centrála proti organizovanému zločinu funguje a plní svoje funkce. Organizační změna byla úspěšná, i přes neuvěřitelný odpor několika jedinců uvnitř i vně policejního sboru," dodal.

Související