Případ házení vajec na prezidenta Miloše Zemana při shromáždění na pražském Albertově v roce 2014 znovu projedná soud. Státní zástupkyně uspěla se stížností, uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které informaci potvrdil místopředseda Městského soudu v Praze Jan Kadlec. Obžalovanému muži, který se shromáždění účastnil, tak za výtržnictví stále hrozí až dvouleté vězení.

Incident se stal 17. listopadu 2014 při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu.

Podle obžaloby házel muž vejce směrem k pódiu, na němž Zeman pronášel projev.

Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili prezidenta rozevřenými deštníky, Zeman vrhače předmětů nazval zbabělci.

Policisté při shromáždění nikoho nezadrželi a později konstatovali, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za které lze uložit pokutu.

Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Na základě pokynu státního zastupitelství policisté začali vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinili dva lidi. Loni v létě stíhání jednoho z nich zastavili a skutek druhého vyhodnotil Obvodní soud pro Prahu 2 v prosinci jako přestupek a věc vrátil magistrátu.

Vzhledem k tomu, že žalobkyně se stížností proti tomu uspěla, musí Obvodní soud pro Prahu 1 kauzu znovu projednat.

Související