Premiér Bohuslav Sobotka se na svém facebookovém účtu ostře opřel do ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Vyčetl mu, že využil korunové dluhopisy, aby "důkladně oje*al český stát". Babiš se hájí tím, že to v té době bylo legální.

"Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky," napsal Sobotka. Svůj ostrý výstup proti Babišovi zakončil slovy: "Tohle je šaškárna!"

Na Twitteru pak ujistil, že komentář k Babišovi obsahující vulgární slovo napsal sám. "Ano, Andrej Babiš skutečně český stát nešetřil. A je dobré to říci naplno," uvedl.

Vicepremiér podle reportérů ČT uspokojivě nevysvětlil, kde vzal peníze na pořízení od daní osvobozených dluhopisů Agrofertu za 1,482 miliardy korun.

Babiše Sobotkova ostrá slova překvapila. "Asi je to nový styl pana Sobotky. Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel," napsal v textové zprávě redakci. Vicepremiér se znovu hájil tím, že zákon neporušil. "Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl, je to lež, kterou odmítám," dodal s tím, že pokud ho chce předseda vlády kritizovat, má si nejdřív zamést před vlastním prahem.

Zopakoval, že Sobotka "zneužíval poslanecké náhrady na koupi bytu v hodnotě sedmi milionů" nebo "zadlužil občany naší země o 400 miliard coby ministr financí" nebo "zprivatizoval zcela nevýhodně OKD, kde státu vznikla škoda šest miliard korun".

"Dluhopisy nakoupilo 73 492 držitelů, všichni podle zákona z pera parťáka pana Sobotky – pana Kalouska. Pan Sobotka může pro všechny držitele dluhopisů navrhnout jejich zdanění," dodal Babiš.

Související