Královéhradecká policie od ledna posílila hlídky v průmyslové zóně Kvasiny na Rychnovsku, kde rozšiřuje svou výrobu závod automobilky Škoda Auto. Přijatá opatření chce policie vyhodnotit na konci února, řekl v pátek novinářům krajský policejní ředitel David Fulka. Na Rychnovsku loni meziročně stoupl počet zjištěných přestupků o více než 400 procent. Počet trestných činů se meziročně snížil z 965 skutků v roce 2015 na loňských 872.

"Trestných činů je v lokalitě dokonce méně, než bylo v předchozím období, ale u těch přestupků, zejména v dopravě, nárůst je," řekl Fulka. Dodal, že nárůst evidovaných přestupků je také ovlivněný zvýšeným nasazením policie. Policisté se situaci v průmyslové zóně intenzivně věnují od loňského září.

"Je tam víc policistů, nejen z Rychnova, ale zapojilo se do toho i pohotovostní oddělení z Hradce Králové, které tam každý den posílá hlídku. Průběžně se také střídají dopravní inspektoráty z Náchoda, Hradce Králové a krajská dopravka. Týdně se tam vystřídá navíc minimálně deset hlídek," řekl Fulka. Policie společně s představiteli obcí řeší rozvoj kamerového systému a další opatření.

Podle Fulky v průmyslové zóně SolniceKvasiny pracuje zhruba 10 500 lidí, problémem je doprava a především parkování. "Parkoviště firem mají kapacitu téměř 2500 míst, ale při rozjezdu po konci směny vznikají až hodinové kolony, proto dělníci parkují na různých jiných místech, aby mohli vyjíždět rychleji," řekl Fulka.

Policisté se také při kontrolách zaměřují na dodržování veřejného pořádku. "Obyvatelé subjektivně nejvíce vnímají snížený pocit bezpečí, protože se jim tam pohybuje více lidí i jiných národností, kteří v oblasti nejen pracují, ale i tráví volný čas," řekl Fulka. Policie také v lokalitě pravidelně kontroluje pobytový režim cizinců, kterých je v zóně zhruba 3000. "Podařilo se nám zjistit už několik padělků, především rumunských identifikačních karet, které využívají Ukrajinci," řekl Fulka.

Zvýšenou kriminalitou v průmyslových zónách na Rychnovsku a také na Plzeňsku se zabývá ministerstvo vnitra, které by mělo v únoru předložit vládě analýzu situace. Do řešení problému chce vnitro zapojit i zaměstnavatele, kteří by měli za zaměstnance odpovídat. Problém je však podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zejména u pracovních agentur, které nemají jasná pravidla.

Škoda Auto závod v Kvasinách masivně rozšiřuje miliardovými investicemi. Počet zaměstnanců tam do konce loňského roku zvýšila o 2600 a nyní dává v Kvasinách práci asi 7000 lidí. V náboru firma dál pokračuje. Další lidi zaměstnávají subdodavatelé automobilky v regionu. Významná část pracovníků je z Polska, zaměstnání v Kvasinách našli i lidé z jiných zemí východní Evropy.

Související