Nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana na úterní schůzce prezidentovi doporučili, aby znovu kandidoval. Zeman v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) řekl, že další kandidaturu mu poradilo všech sedm spolupracovníků a ovlivní to jeho rozhodování. V případě, že by prezidentskou funkci obhajoval, chce se obracet na občany a podporu od politických stran nebo hnutí by bral jako gesto.

Zeman své rozhodnutí o kandidatuře na druhé funkční období oznámí 9. března večer na setkání se svými příznivci ke čtvrtému výročí inaugurace. Úterní schůzky se v Zemanově pracovně zúčastnili kancléř Vratislav Mynář, poradce Martin Nejedlý, ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček nebo ředitel analytického odboru Radek Augustin. "Musím poctivě přiznat, že ne," řekl prezident na otázku, jestli mu některý ze spolupracovníků doporučil, aby znovu nekandidoval.

Spolupracovníci Zemanovi řekli, že už se naodpočíval dost, uvedl prezident, když předtím připomněl zhruba deset let, které po odchodu do starobního důchodu v roce 2002 strávil na Vysočině. Negativem jeho působení ve funkci podle Zemana je, že nemá dostatek času na čtení, jedním z pozitiv je, že český prezident může mít přátelské vztahy s ruským, čínským i americkým prezidentem.

Pokud by Zeman znovu kandidoval, bude podle ČT shromažďovat potřebných 50 tisíc podpisů od občanů. "Já se, pokud se rozhodnu kandidovat, budu obracet na všechny občany, bez ohledu na jejich stranické sympatie," řekl Zeman televizi. "Pokud se jakákoliv strana nebo jakékoliv hnutí rozhodne mě v případné kandidatuře podpořit, budu (to) brát jako sympatické gesto, ale nikoliv jako něco, co by rozhodovalo," dodal.

Zeman s podporou 50 tisíc podpisů od občanů kandidoval i v minulé prezidentské volbě, shromáždila je pro něj Strana práv občanů - Zemanovci, jejímž čestným předsedou tehdy byl. Do prezidentské funkce byl Zeman zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018. Novelu volebního zákona, která podmínky pro sběr podpisů upravuje, by měl v březnu projednat Senát.

Překážkou pro obhajobu mandátu by podle médií mohl být především Zemanův zdravotní stav. Prezident má potíže s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá hlavně chůze po schodech, při které mu musí asistovat jeho okolí, a neujde také delší vzdálenosti. Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví své 73. narozeniny.

O soupeřích Zemana zatím není jasno. Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Úniky informací, které se staly na ministerstvu zahraničí, podle Zemana nejsou hrozba

Úniky informací z e-mailů, jaké se v nedávné době staly na českém ministerstvu zahraničí, nejsou podle Miloše Zemana nebezpečná věc. Řeči o nich mohou posloužit jako obhajoba pro zvýšení rozpočtu na obranu proti kybernetickým hrozbám, řekl Zeman. Za útokem mohl být podle prezidenta kdokoliv. Velmoci ale o Česko nemají extrémní zájem, dodal.

"Žvásty o nejrůznějších kybernetických útocích jsou tak trochu móda," řekl Zeman. Připomněl dřívější kybernetické útoky, při nichž unikly informace z e-mailů kandidátky na americkou prezidentku Hillary Clintonové nebo premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), a odhadl "s 90 procentní pravděpodobností", že obsah e-mailů byl bezcenný. "Někdo si dělá reklamu, aby se zvýšil počet pracovníků, kteří budou bojovat proti kybernetickému nebezpečí, zvýšil rozpočet těchto institucí," doplnil prezident.

Sobotkovo znovuzvolení nemusí být v tajné volbě tak jasné, říká Zeman

Prezident a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman míní, že znovuzvolení Bohuslava Sobotky předsedou ČSSD nemusí být v tajné volbě na sjezdu tak jasné, jak napovídá vysoký počet nominací z krajských konferencí. Zeman v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že pouze jihočeská krajská organizace strany hlasovala o nominaci na předsedu tajně a tam ji Sobotka nezískal.

"Jihočeská konference byla jediná, která nevolila aklamací, tedy veřejnou volbou, ale tajně. A chcete-li vědět, jak dopadne sjezd, který je založen na tajné volbě, podívejte se na výsledky Jihočechů," řekl. Soudí, že na sjezdu pro Sobotku "rozhodně nebude tak masivní podpora, jako když pečlivě zdvihnete ruce a díváte se, kdo vás kontroluje".

Zemanův vztah s jeho bývalou stranou i konkrétně s nynějším premiérem a předsedou ČSSD Sobotkou není léta jednoduchý. Napětí mezi nimi panuje od chvíle, kdy část ČSSD v roce 2003 Zemana nepodpořila v parlamentní volbě prezidenta.

Sociální demokracie bude o předsedovi i dalších členech vedení strany rozhodovat v březnu. Sjezd ČSSD začne 11. března. Zeman hodlá 9. března oznámit, zda bude znovu kandidovat na prezidenta, řekne to ten den večer na setkání se svými příznivci ke čtvrtému výročí inaugurace. Že by oznámení svého rozhodnutí načasoval úmyslně těsně před sjezd ČSSD, Zeman odmítl. "Absolutně ne," řekl televizi.

Prezident také řekl, že nepředpokládá, že by byl na sjezd sociální demokracie pozván.