Častá kritika Hradu, ale i české politiky obecně. Taková témata se nejčastěji odrážela v komentářích novináře, reportéra a hlavního komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka, který obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016.

Honzejk skrze své komentáře promlouvá ke čtenářům jazykem, kterému ironie není cizí. I to je jedním z důvodů, proč se Honzejkovy názory setkávaly se smrští reakcí čtenářů.

"Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe," upozorňuje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a dodává: "Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací."

Společnost Ferdinanda Peroutky předává každoročně ocenění těm, kteří jsou, stejně jako Peroutka, "bezúhonní před zákonem i vlastním svědomím a mají vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy". Cena se uděluje už 22 let vždy na výročí narozenin slavného českého novináře.

Spolu s Honzejkem Cenu Ferdinanda Peroutky převzal i televizní publicista a komentátor Vladimír Kučera, který je spoluzakladatelem deníku Prostor a v současnosti moderuje televizní cyklus Historie.cs.

Přinášíme vám proto výběr několik komentářů, jimiž Petr Honzejk v průběhu minulého roku rozvířil mezi čtenáři často i ostrou diskusi.

Související