Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek schválil ústavní reformu, která by měla výrazně posílit jeho pravomoci. O ústavních změnách, které již minulý měsíc odsouhlasil turecký parlament, má být na jaře uspořádáno referendum. Vláda v pátek oznámila, že lidové hlasování se pravděpodobně bude konat 16. dubna.

Prezidentu Erdoganovi dávají změny šanci zůstat v úřadu do roku 2029. Prezident by také měl mít nově pravomoc jmenovat vládní ministry a další vysoké státní úředníky, rozpustit parlament či vyhlásit v zemi výjimečný stav, napsala agentura AP.

Podle Erdogana reforma vrátí zemi stabilitu, opozice připravované změny označuje za upevňování autoritářského režimu.

Reforma rovněž rozšíří parlament ze současných 550 na 600 křesel a volby do něj se budou konat po pěti letech, nikoli po čtyřech, jak tomu bylo dosud. Parlamentní volby se mají konat společně s prezidentskými. Prezident bude moci být stranický a bude mít povoleno stát v čele své strany. Minimální věk pro kandidaturu do parlamentu se sníží ze současných 25 na 18 let.

"Po prezidentově souhlasu je nyní řada na volební komisi. Ta pravděpodobně vyhlásí referendum na 16. dubna," řekl v pátek novinářům turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş.