Ředitel České televize Petr Dvořák obvinil MF Dnes z toho, že používá "estébácké postupy". Reagoval tak na články deníku, podle nichž ČT utratí 12 milionů za PR služby. List patří vicepremiérovi Andreji Babišovi, který je s veřejnoprávní televizí v ostrém sporu.

Dvořák to prohlásil na středečním zasedání Rady ČT, které může zásadně ovlivnit budoucí podobu České televize. Rada na něm totiž vyhlásila harmonogram výběru generálního ředitele ČT, protože Dvořákovi končí funkční období. Uchazeči mohou přihlášky podávat do 27. března a jejich seznam rada zveřejní o dva dny později. První kolo volby, které zúží počet kandidátů, se uskuteční 12. dubna.

Dvě největší politické strany přitom mají na ČT zcela rozdílný pohled. Zatímco ČSSD ji spíše hájí, hnutí ANO ji často kritizuje. Naposledy si na pořady ČT stěžoval předseda ANO Andrej Babiš, podle kterého televize jeho osobu účelově poškozuje.

Za této situace deník MF Dnes, který je součástí Babišova impéria, publikoval ve středečním vydání článek s titulkem "ČT dá 12 milionů na svoji dobrou pověst". Podle listu smlouvy dostaly tři firmy, z nichž jednu spoluvlastní Miloš Růžička, vlivný poradce ministra vnitra Milana Chovance.

Deník dává tyto smlouvy do souvislosti s tím, že přicházejí v době politických tahanic o budoucnost ČT - nového ředitele totiž budou volit nynější radní, kteří jsou podle deníku ve většině spjatí s ČSSD.

Pokud nyní Rada ČT výběrové řízení na pozici generálního ředitele vyhlásí, bude harmonogram následující: Zájemci o jednu z nejvlivnějších pozic v zemi budou mít řádově měsíc času na to, aby se do konkurzu přihlásili. Otvírání obálek s jejich plány, jak by televizi chtěli vést, rada naplánovala na polovinu dubna. Následně proběhne několik kol, v nichž bude rada počet uchazečů postupně zužovat. Samotný výběr nového generálního ředitele proběhne na přelomu dubna a května. 

Dvořák má mandát vést ČT do konce září. Ještě není jisté, zda se sám zúčastní a zda v tendru uspěje. Jeho případný nástupce má do funkce nastoupit 1. října - tedy v době, kdy bude vrcholit předvolební kampaň.

Související