Počet zadržených cizinců, kteří byli v Česku nelegálně, loni klesl téměř o polovinu. Informoval o tom ve čtvrtek ředitel cizinecké policie Milan Majer. Policisté tak loni zadrželi 5261 migrantů, což je o 3302 méně než v roce 2015. Pokles je podle Majera způsoben mimo jiné zpřísněním opatření ve většině evropských států.

Podle Majera se statistiky chycených migrantů vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. "Jedním z důvodů je uzavřená dohoda EU s Tureckem, které přestalo pouštět uprchlíky do Evropy," řekl Majer. Kromě Ukrajinců v zemi byli nejčastěji nelegálně občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

Majer zdůraznil, že zatímco v roce 2015 bylo mezi zadrženými 2016 Syřanů, loni jich výrazně ubylo. Zadrženo jich bylo 152, což znamená pokles o 92 procent. To ovšem neplatí pro občany Afghánistánu, kteří i nadále přes české území přecházejí do zemí západní Evropy. 

V loňském roce se ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 13 převáděčů, což bylo meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace. Cizinecká policie loni odhalila 1430 falešných dokladů a dalších cestovních listin, což bylo o 1072 méně.

Vedoucí analýzy rizik plukovník Vladimír Takáč podotkl, že důslednější ostraha s sebou přináší také negativa. Cizinci se snaží přes naše území přepravit poměrně riskantními způsoby. "Zadrželi jsme migranta, který cestoval na podvozku auta. Než jsme ho mohli vůbec vyslechnout, tak musel rozmrznout a být nejdříve ošetřen," uvedl Takáč.

Mezi možná rizika pro letošní rok podle Takáče patří nebezpečí ze strany občanů Afghánistánu, kteří jsou nyní v Íránu, Řecku, Turecku či Makedonii a vyčkávají na přesun do Německa nebo severských zemí. "I když zájem o severské země opadá," podotkl Takáč. Další obavy se týkají možného zvýšeného počtu uprchlíků, kteří přijdou z Itálie, odkud nyní vede hlavní tranzitní trasa.

Jak už dříve upozornilo Aktuálně.cz, cizinečtí policisté se potýkají s nárůstem cizinců zadržených s falešnými rumunskými doklady, nejčastěji jde o Ukrajince či Moldavany. "Rumunské doklady je velmi jednoduché vytvořit. Jde pouze o papírovou kartičku s údaji, kterou je s trochou úprav možné vytisknout doma na tiskárně," vysvětlil výběr plukovník Robert Lang z Národního centra pro kontrolu dokladů.