Prezident Miloš Zeman se postavil proti zvětšování bezzásahových zón na Šumavě. Časem by podle něho uschl i její zbytek. Před poslanci mluvil při obhajobě senátní verze návrhu nových pravidel pro národní parky o zelených fanaticích. Opřel se do Strany zelených a bývalého ministra životního prostředí za tuto stranu Martina Bursíka.

"Nevěřte zeleným fanatikům, těm, kdo z jednoho z nejkrásnějších koutů české přírody dělají svoje experimentální pole. Už toho zničili dost," prohlásil Zeman. "Když někdo vykácí alej, tak se stává předmětem kritiky. Když někdo zničí 60 000 stromů, tak se těm bursíkům nic nestane," řekl. Po vystoupení prezidenta hovořili poslanci i senátoři, k hlasování nakonec nedošlo, jednání bude pokračovat ve středu.

Horní komora chce v novele o ochraně přírody například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.

Senátní návrhy by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň. Odpůrci poslaneckého znění mluví hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

 

Sledovali jsme online

 
21.2.2017 13:36 | Co s Šumavou?

Do sněmovny se k národním parkům přijde vyjádřit i prezident Miloš Zeman a nejspíše podpoří senátní verzi. V té je ochrana přírody v národních parcích na stejné úrovni jako udržitelný rozvoj samospráv nebo turistika.

21.2.2017 13:38 | Proti návrhu senátorů se v ulicích protestuje
21.2.2017 13:39 | 40 000 podpisů pro ochranu Šumavy

Výzvu Hnutí duha podepsalo za poslední měsíc čtyřicet tisíc lidí.

21.2.2017 14:01 | O půl století zpátky

"Dnes se rozhodne, jestli se vrátíme ne o 25 let, ale o 50 let zpátky," varoval Richard Brabec na brífinku po jednání poslanců hnutí ANO.

21.2.2017 14:20 | Jestli senátní verze projde, národní parky v Česku skončí, prohlásil Brabec

Přijetí senátní verze by podle ministra životního prostředí Brabce (ANO) znamenala faktický konec národních parků v Česku. "Není to patetické zvolání nebo novinový titulek, ale je to bohužel realita. Vyplývá z dračích vajec, které Senát do té novely vložil. Ty naprosto proti směru současných trendů NP ve světě a v Evropě vlastně ruší dlouhodobý cíl ochrany přírody," řekl ministr.

21.2.2017 14:50 | Lidovci podpoří verzi sněmovny

"Chceme, aby pro nás i naše děti byly zachovány takové kouty přírody, kde bude k vidění ještě divoká příroda bez silných zásahů člověka," řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. KDU-ČSL podle něj má ohlasy i od mnoha šumavských obcí, které sněmovní verzi zákona podporují. Lidovecký klub proto tuto verzi podpoří, stejně jako to udělal i v předchozím hlasování.

21.2.2017 15:12 | Stát si podle Brabce peníze vytahuje z jedné kapsy a do druhé je dává. Žádá znovuschválení sněmovní verze

Před hlasováním ve sněmovně vystoupil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a zažádal o znovuschválení sněmovní verze návrhu. "Cílem bylo opravit nelogičnosti, kdy stát organizacím platí za omezení, které si sám stanovil. Dalo by se říct, že stát si peníze vytahuje z jedné kapsy a dává si je do druhé. Práva soukromých osob a hospodaření na soukromých pozemcích tím nejsou vůbec dotčena."

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO)

21.2.2017 15:33 | Senátoři mají podle Jana Zahradníka k občanům blíže

Jan Zahradník (ODS) své kolegy vyzval, aby se zamysleli, proč senátoři s původním návrhem nesouhlasili. Upozornil, že senátoři mohou mít blíž k obcím, občanům a problémům, které je trápí. Doporučil svým spolustraníkům, aby sněmovní verzi nepodpořili.

21.2.2017 15:46 | Ve čtyři promluví Miloš Zeman

Za necelou čtvrthodinu vystoupí v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman. Před zákonodárci chce podpořit senátní návrh novely zákona o ochraně přírody. Ten chce prosadit větší hospodářské využívání ploch národního parku. Větší podporu ale podle očekávání při hlasování bude mít původní, sněmovní předloha. Podporu jí přislíbili poslanci hnutí ANO, lidovců a starostů, Úsvitu a také část sociální demokracie. Senátní veto by tak měli poslanci přehlasovat pohodlnou většinou.

21.2.2017 15:47 | Pro senátní verzi bude jen ODS

Pro senátní verzi zákona bude hlasovat pouze ODS, řekl před jednáním sněmovny Zbyněk Stanjura: "V té senátní verzi jsou zachována stávající práva obcí a měst na území národních parků. A stávající stav je vyhovující, slouží jednak k ochraně přírody a zároveň umožňuje přiměřený rozvoj zdejších měst a obcí."

21.2.2017 16:07 | Brabec neví, co do budoucna dělá, řekl předseda KSČM Vojtěch Filip

Výhrady vůči oběma projednávaným verzím novely zákona o ochraně přírody pak mají komunisté. "Současný stav zákona 114 je lepší, než návrh vrácený Senátem a je méně nebezpečný než návrh, který schválila Poslanecká sněmovna. Největším nebezpečím sněmovní verze je, že obsahuje ustanovení pro všechny čtyři národní parky v ČR. Může to znamenat, že do budoucna celý systém ochrany přírody zkolabuje, protože se nepodaří skloubit zájmy ochránců přírody, průmyslu, obcí a místních lidí. Spatlat dohromady pět zákonů, je tak velké riziko, že pan ministr Brabec vůbec neví, co do budoucna dělá," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

21.2.2017 16:11 | Zeman podpořil senát

Prezident Miloš Zeman ve Sněmovně hned na začátku svého projevu podpořil senátní verzi návrhu.

21.2.2017 16:18 | O solárních panelech

Ve svém projevu se Zeman dlouze věnuje historii šumavských lesů a jejich tradičnímu hospodářskému využití. "Ve Volarech byla dřevozpracující fabrika, dnes je tam solární elektrárna. Chápu, že v šumavském podhůří je počet slunečných dnů tak vysoký, že se vyplácí, zvláště když dotace na solární energetiku je patnáctinásobná, než je tržní cena běžné syrové elektřiny," kritizuje současný stav.

21.2.2017 16:22 | Prezident se vrací do doby kůrovců

Zeman si rýpnul do Kateřiny Bursíkové Jacques: "Šumava je ničena zelenými fanatiky. Záměrně říkám zelenými, a ne ekologickými. Ekologové alespoň vědí, co je to biomasa."

21.2.2017 16:27 | Spoušť po kůrovci byla velmi smutná podívaná, konstatoval prezident

Prezident České republiky se vrátil do doby, kdy NP Šumava sužoval kůrovec, který zničil velké množství stromů. Opřel se do tehdejšího předsedy SZ Martina Bursíka i do aktivistek z hnutí duha, které se k infikovaným smrkům připoutaly.

21.2.2017 16:31 | Bursík by měl být zavřen do blázince

Současný stav šumavské přírody podle Zemana připomíná neoromantické zříceniny hradů z 19. století. "Vytvoření 'bursíkovské' umělé divočiny zničilo 60 tisíc krásných stromů. A já jsem ve svém pokročilém věku jen málokdy zažil smutnější pohled než na obrovský uschlý les."

"Proč jste neposlali do blázince Martina Bursíka?" ptá se Miloš Zeman.

21.2.2017 16:37 | Hnědý Mordor

Pohled na krajinu posetou stromy zničenými kůrovcem označil Miloš Zeman za "hnědý Mordor". "Nemyslíte si, že součástí ochrany přírody je i ochrana živočicha, jež se jmenuje Homo Sapiens Sapiens? Přemýšlejte o tom, abychom neopakovali zločin, který se v minulosti v Šumavě odehrál." Odkázal ke konci svého projevu prezident k nutnosti neopakování chyb, k nimž podle něj v minulosti při správě národního parku došlo.

21.2.2017 16:53 | Brabec je za názorovou neshodu s prezidentem Zemanem rád

"S obcemi a kraji jsem zajedno v tom, že nemají pocit, že je situace v NP Šumava stabilní," konstatuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). S prezidentovými výroky v souvislosti se současným děním ale nesouhlasí. "Můj návrh stabilitu v parku zajišťuje, a to na patnáct až osmnáct let," zmiňuje Brabec.

21.2.2017 17:02 | Odmítněte senátní úpravu, vyzval Brabec

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na konci svého projevu upozornil, že senátní úprava by vrátila situaci v českých národních parcích o "více než 25 let zpět" a vyzval k jejímu odmítnutí.

21.2.2017 17:22 | Senátorka připomněla znění návrhu senátu

Shrnutí změn v senátní verzi poslancům představuje senátorka Jitka Seitlová (SZ).

21.2.2017 17:24 | Lidé nám píší brutálně hrubé dopisy, stěžoval si poslanec Votava

Václav Votava (ČSSD) vyjádřil podporu senátnímu návrhu a dlouze citoval z dopisu starostky jedné z šumavských obcí adresovaného ministrovi životního prostředí. Přidal i výběr z emotivních emailů, které v souvislosti s novelou dostal.

21.2.2017 17:38 | "Kampaň o Šumavu je mimořádně osobní a lživá," říká Jan Zahradník

Jan Zahradník (ODS) se připojil s tím, že bude hlasovat pro schválení senátní novely. Zdůraznil sílu a délku souvisejícího informačního boje. "Kampaň nemá obdoby jak v délce trvání, tak v intenzitě. Byla mimořádně osobní a co do podkladů, ze kterých vycházela, mimořádně lživá. Hnutí duha odvedlo velkou práci. Ne dobrou, ale velkou."

Jan Zahradník (ODS)

21.2.2017 17:40 | Od developerů peníze na ničení Šumavy nedostáváme, řekl senátor

Jan Zahradník (ODS) se dále vyhrazuje proti připomínkám ze strany občanů, kteří mu psali nesouhlasné dopisy a emaily. Hnutí DUHA podle něj odkazuje na přírodu, která na Šumavě kvůli úhynu stromů již není. Vyhradil se i proti názoru, že berou senátoři úplatky od developerů.

21.2.2017 18:23 | K hlasování se poslanci dostanou ve středu

ODS si vyžádala přestávku pro poradu poslaneckého klubu v délce 45 minut. To také znamená, že se v jednání bude pokračovat během středy. Jednání a hlasování budeme sledovat, děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.