V pátek ve tři hodiny je v rozvrhu čeština. Student si zapne počítač, připojí se na Skype a s učitelem probírá knihu či pasáž v učebnici, kterou měl přečíst. Dosud tak mohli studovat jen žáci základních škol, od září se stejným způsobem mohou středoškoláci dostat k maturitě.

"V pondělí nám přišel písemný souhlas od ministerstva školství, to byl zásadní krok," raduje se ředitel mateřské, základní a nyní už i střední školy v obci Březová na Uherskohradišťsku Ludvík Zimčík. Vesnice, která má jen tisícovku obyvatel, se tak v Česku stane unikátem - vznikne tam první obecní střední škola v republice. Obvykle je zřizují kraje, obce mají jen mateřské a základní školy.

Škola v Březové otevře kombinovaný obor lyceum, studenti si budou moci vybrat, zda se zapojí do humanitní, či technické větve. K dispozici budou mít různé pracovní listy, zvukové i video materiály. A také učitele na Skypu, se kterými budou učivo pravidelně konzultovat. Za rok mají absolvovat 200 hodin konzultací. Do školy musí vždy jen na konci pololetí na přezkoušení.

Školu, kam nemusí chodit, nejvíce potřebují různě handicapovaní žáci, sportovci, kteří tráví většinu času mimo republiku, ale i děti diplomatů. "Zájem je už teď dvojnásobný. A hlásí se mi i středoškolští učitelé, kteří mají o novou, moderní formu výuky zájem," uvádí Zimčík. Pedagogové mají k dispozici jakousi virtuální třídu, kde mohou na virtuální tabuli žákům vysvětlovat třeba postupy řešení příkladů v matematice.

Jako pohádka o řepě

Normálně se přihlášky na střední školu musí odevzdat do 1. března, to ale pro školu v Březové neplatí. Protože se do rejstříku zapsala až po Novém roce, žáci se mohou hlásit až do přijímacích zkoušek, ty plánuje ředitel Zimčík vypsat nejspíše na květen. Rozhodne ústní pohovor a výsledky ze základní školy.

Kapacita školy je 120 žáků, každý rok tedy mohou přijmout jednu třídu s 30 žáky. Od příštího roku už budou žáci skládat jednotné přijímací zkoušky od státního Cermatu, stejně jako je čeká stejná státní i školní maturita jako ostatní středoškoláky v Česku.

Škola se soustředí hlavně na žáky, kteří ze závažných zdravotních důvodů normálně studovat nemohou, ale také na mimořádně talentované sportovce či umělce, kteří tráví většinu času v zahraničí. Přestože do školy se může přihlásit každý, kdo z nějakého důvodu nechce studovat standardní cestou, většinou jsou to krajní případy.

"Píšou mi zoufalí mladí lidé. Například jeden student, který trpí fobií ze školy. Děly se mu tam tak špatné věci, šikanovali ho, že už tam nechce nikdy vkročit, ale rád by si doplnil vzdělání," popisuje ředitel.

Žádost o otevření střední školy, kde by výuka probíhala dálkově a zřizovatelem školy by byla obec, kraj dvakrát odmítl. "Poprvé jsme se chtěli zapsat v září 2015, tehdejší vedení kraje to odmítlo, podruhé naši žádost zamítli v září 2016, jen týden před volbami. Pomohlo až nové vedení kraje," popisuje Zimčík.

Nedávno přišli do školy také lidé z ministerstva zahraničních věcí, že s nimi chtějí spolupracovat, protože jejich zaměstnanci chtějí pro své děti v zahraničí českou maturitu. Možná i to podle Zimčíka nakonec pomohlo tomu, že škola může vzniknout. "Je to jako pohádka o řepě. Postupně se přidávali ti, kteří se za nás přimlouvali, až se nám to podařilo dotáhnout do konce," myslí si.

"Minulé vedení kraje pro tuto formu alternativního vzdělávání nemělo pochopení a jsem rád, že se nyní může začít rozvíjet tato netradiční, v rámci republiky ojedinělá, ale věřím, že perspektivní, možnost vzdělávání pro ty, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni v klasickém vzdělávacím systému," řekl radní Petr Gazdík.