Zástupci ministerstva vnitra se sešli se zástupkyní americké společnosti Facebook Gabriellou Csehovou. Schůzku serveru Aktuálně.cz potvrdil mluvčí resortu Jiří Korbel. Vnitro hodlá se sociální sítí spolupracovat na rozkrývání dezinformací.

Plánovaná spolupráce ještě nemá konkrétní podobu. Mohla by ale vypadat podobně jako ve Francii či Německu, kde již stát se sociálními sítěmi kontakty navazuje. Obě země se stejně jako Česko připravují na volby, a obávají se tak vlivu dezinformačních kampaní na jejich výsledek.

"Facebook může řadu věcí dělat zcela nezávisle na státu. My samozřejmě s ohledem na proběhlé jednání doufáme, že spolupráce začne co nejdříve," uvedl Korbel. Facebook se zatím k případné spolupráci a vyjednávání s úřadem nevyjádřil. Ředitelka veřejné politiky firmy pro střední a východní Evropu Gabriella Csehová ale v nedávném rozhovoru Aktuálně.cz řekla, že se podobnými problémy zabývá.

Budoucí společné kroky firmy s úřady by měly podle zdroje z vnitra začít co nejdříve. "Jsme ve spojení, měli jsme schůzku. Máme plány, ale nevíme, jestli vyjdou," tvrdí zdroj, který je obeznámen i s fungováním Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Právě to se na vnitru problematikou falešných informací zabývá. "Bylo by dobré, kdybychom to dotáhli," dodal.

V praxi by tak podle představ vnitra uživatelé Facebook mohli upozornit na příspěvek, který podle nich obsahuje dezinformace. Sociální síť by pak podezřelou zprávu poslala do nezávislého centra, které by informace vyhodnotilo. Pokud by prověřování ukázalo, že informace není pravdivá, Facebook by ji označil tak, aby bylo jasné, že zpráva neobsahuje pravdivé informace. Sociální síť by také své uživatele mohla odkázat na internetové zdroje, kde by se fakta dala ověřit. 

Související