Víkendový sněm hnutí ANO podle očekávání potvrdil v předsednické funkci vicepremiéra Andreje Babiše. Prvním předsedou zůstal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, do předsednictva nově vstoupili ministři obrany a životního prostředí Martin Stropnický a Richard Brabec. Sněm rovněž posílil pravomoci předsedy při přípravě volebních kandidátek. Babiš na vrcholném shromáždění ANO mluvil o tom, že chce zvítězit v podzimních volbách do sněmovny takovým způsobem, aby hnutí nemohlo skončit v opozici.

Kdo je Faltýnek?

Potvrzení Jaroslava Faltýnka ve funkci prvního místopředsedy hnutí ANO dokazuje, do jaké míry je pro Babiše klíčovou osobou. Profil si můžete přečíst zde.

V tajné volbě, v níž neměl soupeře, získal Babiš 195 z 210 hlasů. "Nemám sto procent, jsem šťastný," řekl po zvolení s odkazem na to, že před dvěma lety získal všechny platné hlasy.

Na sněmu se opakovaně ohrazoval proti tomu, že by ANO bylo hnutím jednoho muže. Odmítl to také v souvislosti se změnou stanov, podle níž bude moct zasahovat do podoby kandidátek, což dosud mohl pouze výbor hnutí tvořený předsednictvem a krajskými předsedy.

"My jsme stále označováni za hnutí jednoho muže, že já jsem diktátor a všechno diktuju. Ať mi někdo řekne, co jsme udělali nedemokratického jako hnutí," řekl Babiš. Možnost zásahu do kandidátek je podle něj nutná i kvůli tomu, že předseda nese hlavní zodpovědnost. Babiše v této věci podpořila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, podle níž mají podobné ustanovení ve vnitřních předpisech i ostatní strany.

Babiše kvůli posílení jeho role kritizovali představitelé ostatních stran. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v této souvislosti mluvil o posunu ANO k autoritářským prvkům řízení, předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přirovnal ANO k severokorejskému režimu.

ANO na sněmu rozšířilo své předsednictvo, když zvýšilo počet místopředsedů na čtyři a počet řadových členů předsednictva. K současným místopředsedům Jermanové a Petru Vokřálovi přibyli dva ministři hnutí, řadovou členkou předsednictva se stala mimo jiné šéfka Asociace krajů Jana Vildumetzová.

Stropnický před sněmem označoval své zvolení místopředsedou za nutnou podmínku proto, aby za ANO kandidoval na prezidenta. Po volbě se ke kandidatuře ale jasně nevyjádřil, pouze označil svůj stranický výsledek za "nějaký vzkaz". S Babišem se shodl, že sněm se prezidentskou volbou nezabýval, hnutí to bude řešit později a pravděpodobně vnitřním referendem.

Kromě volby vedení patřily mezi hlavní témata sněmu podzimní volby. Babiš ve svých projevech nastínil hlavní priority hnutí, mezi něž zařadil snížení daní fyzickým osobám, zachování výše firemní daně a zrušení daňových pobídek. Navrhl také snížit počet zákonodárců ze současných 281 na 101, což představitelé ostatních stran označili za populismus a snahu o oslabení parlamentní demokracie.

Dvoudenní sněm na pražském Chodově se konal v klidné a místy odlehčené atmosféře. Delegáti často opakovali potřebu zvítězit ve volbách a odmítali ostatní strany, které se podle nich proti ANO spojují. Několik kandidátů, patrně inspirovaných tím, že se Babiš v kandidátském projevu označil za "urputné hovado", vyzdvihovalo své vlastnosti podle znamení horoskopu.

Výtky vůči vedení zaznívaly zřídka, Babiš čelil kritice například v souvislosti s tím, že se Česko podle některých delegátů nedokáže prosadit v EU. Předseda hnutí na to uvedl, že europoslanci i ministři ANO dělají maximum, problém vidí u ostatních stran.

Sledovali jsme online

 
26.2.2017 09:00 | On-line reportáž začíná

Dobré ráno, vítáme vás u on-line reportáže ze sněmu hnutí ANO.

26.2.2017 09:01 | Krátké shrnutí

Během včerejšího prvního dne sněmu hnutí ANO byl podle očekávání předsedou znovuzvolen Andrej Babiš. V tajné volbě získal hlasy 195 z 210 delegátů. Před dvěma roky dostal všechny platné hlasy, tehdy ani nyní neměl soupeře. Po sobotním zvolení ocenil, že podruhé takto zvolen nebyl.

26.2.2017 09:02 | Delegáti pomalu přicházejí
26.2.2017 09:13 | Volit se bude odpoledne

Volba vedení strany přijde na řadu až odpoledne, teď hodlá sjezd schvalovat změny stanov.

26.2.2017 09:15 | Bavič Brabec

Druhý den zahájil jako moderátor ministr životního prostředí Richard Brabec, který se často snaží bavit delegátky a delegáty. "Zaujměte, prosím, svá místa, než vám je zaujme někdo jiný," vybízí s úsměvem členy ANO.

26.2.2017 09:16 | Na programu je schvalování stanov

Slovo má místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová, na programu je schvalování stanov. Jermanová si postěžovala, že některé kraje se podílely na úpravě stanov velmi málo.

26.2.2017 09:25 | Vítězný únor Andreje Babiše

Jak Andrej Babiš včera k hladkému vítězství přišel, se podívejte v galerii Jakuba Plíhala.

26.2.2017 09:29 | A schváleno

Stanovy ANO byly schváleny. Jak je na sněmu ANO zvykem, procházejí hlasy téměř všech delegátů.

26.2.2017 09:31 | První je na řadě podnikatel Piškanin

Začíná blok hostů, vystoupí několik podnikatelů a bývalý hokejista Hnilička. První mluví podnikatel František Piškanin. Založil před lety logistickou společnost HOPI, která se stala významnou evropskou logistickou firmou. V roce 2012 získal titul Podnikatel roku a loni převzal od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání Za zásluhy.

26.2.2017 09:32 | Chvála EET

Dvacet pět let podnikám a nikdy nedostali zaměstnanci o minutu později výplaty, říká Piškanin a vysvětluje, proč je mu hnutí ANO blízké. Chce dostupnost práva, sociální spravedlnost, fungující stát.

Podnikatel velmi chválí zavedení elektronické evidence tržeb. Je přesvědčený, že to přinese do podnikání rovné prostředí pro všechny podnikatele.

26.2.2017 09:40 | Kdo že byl nejlepším ministrem všech dob?
26.2.2017 09:43 | I v ANO se někdo snaží uloupit něco ze státního koláče

Jedno nebezpečí tady je, tvrdí Piškanin. Obává se, že někteří lidé v ANO politikaří, intrikují, šíří pomluvy. Snaží se uloupit něco ze státního koláče.

26.2.2017 09:45 | Podporovat ANO svou prací a životem

Piškanin uvedl, že do politiky ale vstupovat nebude. ANO totiž hledá mezi podnikateli lídry do parlamentních voleb, ale zatím se mu to příliš nedaří. Piškanin řekl, že chce ANO podporovat svou prací a životem.

"Podporoval jsem vás, když mi lidé říkali, že jsem cvok, když vás podporuji, když jste měli 0 procent. "Děkuji, že můžu být vaším voličem," prohlásil nakonec.

26.2.2017 09:45 | Hnilička: Stát se přestal sportu věnovat

Moderátor Brabec Piškaninovi poděkoval za projev a zalitoval, že nechce vstoupit s ANO do politiky.

Dále pokračuje bývalý špičkový hokejový brankář Milan Hnilička. Hnilička patří k hokejovým brankářům s největším počtem reprezentačních startů a řadou úspěchů na olympijských hrách i mistrovství světa. Před šesti lety ukončil kariéru a v posledních letech pracuje jako manažer mládežnického reprezentačního výběru 17letých. "Stát se přestal sportu věnovat," tvrdí delegátům. Podle něj je sport hluboce podfinancovaný.

26.2.2017 09:55 | Chybí sportoviště

"V podstatě nemáme žádnou infrastrukturu, musíme budovat nová sportoviště a opravovat stávající," tvrdí Hnilička. Podle něj v posledních letech bylo postaveno malé množství sportovišť. "Vidíme naprosto tristní stav naší infrastruktury," uvedl Hnilička na sněmu ANO.

26.2.2017 09:59 | Babiš se neplánovaně chopil slova

"Je pro mě velmi složité si tady před vás stoupnout, ale doufám, že jsem vás přesvědčil, že sportování je pro děti velmi důležité, a na tom by nám všem mělo záležet," končil Hnilička proslov.

Babiš jde neplánovaně k mikrofonu a děkuje hostům, že se k němu přihlásili, protože je podle něj velmi složité "hlásit se k Babišovi a ANO". "Frantu Piškanina stále překecávám, aby šel do sněmovny, ale stále odolává," řekl Babiš s tím, že si podnikatelů nesmírně váží. "Novináři píší, že podnikatelé nechtějí jít za nás do sněmovny, ale já se nevzdávám.

26.2.2017 09:59 | Chce to nový zákon o podpoře sportu

Hnilička oceňuje, že ANO chce sportu pomoci. "Potřebujeme jednoduchý a stabilní systém financování sportu. Potřebujeme střešní instituci. A určitě je potřeba upravit legislativní rámec, musí být nový zákon o podpoře sportu," řekl Hnilička ke konci svého proslovu.

26.2.2017 10:03 | Vicepremiér by rád postavil 17 zimních stadionů

K vystoupení Hniličky Babiš řekl, že chce dál podporovat sport a posílat na něj více peněz. "Potřebujeme podstatně víc peněz do sportu," uvedl.

Postěžoval si také, že řada rodin nemá peníze na sportování svých dětí, což by se mělo změnit. Podle Babiše má Hnilička společně s dalšími návrh na výstavbu 17 zimních stadionů. Rád by tento projekt podpořil, stejně jako mnohé další sportovní projekty. Vzpomněl nutnost opravy sokolovny v Brně, kde viděl sportovat plno dětí. Stejně tak slíbil podporu sportovišť v okolí Prahy, kam se nastěhovalo mnoho lidí.

26.2.2017 10:04 | Ve světě jsme známí díky sportovcům

Babiš vzpomněl také Věru Čáslavskou s tím, že se často o sportu bavili. "Ve světě jsme známí díky sportovcům, musíme do sportu investovat. Rozpočet na sport by měl být až dvanáct miliard. Měli bychom mít vizi, kde chceme budovat sportoviště," prohlásil.

26.2.2017 10:07 | Sportovní agentura

Sport by měl mít podle Babiše agenturu, která by se mu věnovala. Chce také transparentnost, aby lidé věděli jasně, kam peníze na sport jdou. "Chci současný stav změnit a věřím, že ho změníme," řekl.

26.2.2017 10:11 | Hovoří živnostník roku

K mikrofonu přišel Jiří Bláha z Liberce, držitel ceny Živnostník roku 2010, který Andreje Babiše a hnutí ANO rovněž podporuje. Mluví o elektronické evidenci tržeb, kterou jednoznačně schvaluje. "Běžně tolerujeme práci na černo nebo peníze na ruku, krácení DPH, zneužívání dotací, zkorumpované politiky, zneužívání nemocenských dávek a mnohé další věci," říká.

26.2.2017 10:11 | Připomeňte si včerejší rozhovor s nově zvoleným předsedou
26.2.2017 10:13 | Pracovat a být poctivý se prý nevyplácí

"Přestože jsem celý život bláhový, tak jsem přemýšlel nad tím, že podnikání po mnoha letech zabalím, protože mám pocit, že se nevyplácí pracovat a být poctivý," uvedl Bláha.

26.2.2017 10:15 | Bláha: Všichni jsme se naučili dělat ze státu dojnou krávu

Podle jeho slov se mu nestalo, aby se mu přihlásil kuchař, který by nedostával peníze bokem. "Bohužel, spousta peněz končí v kapsách nepoctivých," tvdí Bláha. "Všichni jsme se naučili dělat ze státu dojnout krávu, kterou chodíme nadojit sociálními dávkami," uvedl.

26.2.2017 10:19 | Práce se musí vyplatit, říká Bláha

"Netolerujme dál krácení daní. Pokud chceme, aby se tady poctivě pracovalo, musíme podporovat ty, kteří jsou ochotni ráno vstávat a pracovat," sdělil Bláha. "Pokud něco urychleně nezměníme, tak tady nebude chtít pracovat nikdo. Práce se musí vyplatit," říká Bláha. "Zeptejte se, kdo dnes chce ráno vstávat do práce, kdo chce chodit na sněmy," obrací se na delegáty.

26.2.2017 10:22 | Je potřeba pro tuto rodinu pracovat, končí Bláha

"Přednější než moje auto jsou mi auta, která nám zajišťují ve firmě obživu," říká Bláha a tvrdí, že je naprosto nezbytné podporovat poctivost. "Naše krásná zem je rodinná firma, jen je potřeba pro tuto rodinu pracovat," končí Bláha. "Skvělé, skvělé," odpovídá mu mimo řečniště Babiš.

26.2.2017 10:23 | Můžeme mít premiéra, který nám rozumí, říká šéf M&M holding

U mikrofonu se objevil Petr Morcinek, který je výkonným ředitelem a akcionářem společnosti M&M holding. Firma se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem i správou objektů a poskytuje právní a finanční poradenství v oblasti realit. "Můžeme mít premiéra, který nám rozumí," začíná v narážce na Babiše.

26.2.2017 10:25 | Morcinek pokračuje

"Nejdříve jsem měl sen mít auto, potom byt, to mi bylo devatenáct a vrátil jsem se z vojny. A když stárnete, tak své priority měníte," říká Morcinek, který tvrdí, že si Babiše velmi váží. "Nezamiloval jsem se do Andreje Babiše a hnutí ANO, ale chtěl bych pomoci České republice, kterou miluji," uvedl.

26.2.2017 10:29 | A teď je na řadě zábava

Následuje video, kterým se organizátoři snaží pobavit delegáty. Různým světovým politikům vkládají do úst slova či hesla Andreje Babiše.

26.2.2017 10:32 | Následuje pauza

Moderátor Brabec vyhlašuje dvacetiminutovou přestávku.

26.2.2017 10:41 | Podnikatel Morcinek během projevu

Podnikatel Petr Morcinek hovoří na sjezdu ANO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Kateřina Frouzová

26.2.2017 10:49 | Nové stanovy

Změna stanov, kterou delegáti v sobotu schválili, posiluje pravomoci předsedy. Umožňuje mu mimo jiné zasahovat do kandidátek hnutí pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací.

Předseda hnutí bude moci nově vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nová jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor, který je také příslušným orgánem hnutí pro schvalování podoby kandidátek pro volby na všechny úrovně samosprávy.

26.2.2017 10:55 | Komárek: Spousta lidí z ČSSD mě osobně podvedla

Než skončí přestávka, můžete si pustit rozhovor DVTV s poslancem za ANO Martinem Komárkem.

26.2.2017 11:12 | Ke změně stanov
26.2.2017 11:12 | Pokračujeme

Šéf volební komise mezitím vysvětluje, jak bude probíhat volba prvního místopředsedy. Tuto funkci obhajuje Jaroslav Faltýnek, vyzývá ho středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová. Brněnský primátor Vokřál kandidaturu stáhl. Teď už vystupuje Faltýnek s kandidátským projevem.

26.2.2017 11:13 | Faltýnek spustil kandidátský projev

Mluví Jaroslav Faltýnek, jde o kandidátský projev na prvního místopředsedu. Faltýnek zřejmě získá velmi vysoký počet hlasů. "Nejsem člověk, který miluje projevy, celý život jsem pracoval jako manažer v soukromé firmě, tam musíte makat, a na mluvení vám každý… Víte co," uvedl.

26.2.2017 11:14 | Tah na branku

"Určitě nejsem tak urputný jako pan předseda Babiš, ale mám tah na branku," řekl delegátům Faltýnek.

26.2.2017 11:14 | Faltýnek pokračuje v proslovu

"Spíš než filosof je to podle mě manažer, který předsedovi kryje záda, i když pan předseda nepotřebuje krýt záda," popisuje Faltýnek náplň funkce.

26.2.2017 11:18 | Babiš a jeho podporovatelé

Předseda Babiš přišel před novináře s podnikateli, kteří podporují hnutí ANO. 

Babiš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Kateřina Frouzová

 

26.2.2017 11:19 | Faltýnek: První místopředseda má mít zkušenost z byznysu a musí být hodně obětavý

Faltýnek přiznává, že měl na začátku existence poslaneckého klubu obavu, jestli se ho podaří dobře vést. Podle něj se to podařilo, všem děkuje. "První místopředseda má mít zkušenost z byznysu a musí být hodně obětavý, potože v politice žádná pracovní doba neexistuje," řekl.

26.2.2017 11:21 | Úkolem prvního místopředsedy je sestavení úspěšné kandidátní listiny, říká Faltýnek

"Patřím k lidem, kteří jsou tvrdí k sobě i k okolí, tak jsem byl vychovaný," uvedl Faltýnek. "Klíčovým úkolem prvního místopředsedy je sestavení absolutně úspěšné kandidátní listiny, je to úkol nás všech, jen pokud vyhrajeme volby s jasným výsledkem, teprve potom můžeme sestavit vládu se solidním partnerem, který zemi nezadluží," řekl.

26.2.2017 11:26 | Reakce na slova premiéra

Faltýnek se ohradil proti ostřejšímu slovníku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky z poslední doby. "Tak už nás, pane premiére, přestaňte otravovat svými nesmysly," vzkázal s tím, že lidi zajímají úplně jiné věci než útoky Sobotky a jeho amerických poradců na Babiše a ANO.

26.2.2017 11:28 | A dotazy

Následují dotazy delegátů na Faltýnka. Jeden z nich se ptá, jak bude řešit případy podobné případu Kristýny Zelienkové, poslankyně ANO, která z hnutí odešla. "Byl to důsledek mé slabosti a nerozhodnosti," řekl Faltýnek.

26.2.2017 11:34 | Babiš k Zelienkové

Andrej Babiš hovoří k případu poslankyně Kristýny Zelienkové: "Lidé se vyvíjejí, mají různé ambice a já jí přeju, aby uspěla. Ale po čase bylo jasné, že je to vlastně hlas TOP 09."

26.2.2017 11:35 | Další kandidátka

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zahájila svůj kandidátský projev apelem na pokoru hnutí ANO. "Jsou to pouhé průzkumy, nevěřme jim. Do voleb zbývá ještě několik měsíců a zkazit si to můžeme my sami."

26.2.2017 11:38 | ANO je podle Jermanové skvělý tým

ANO je podle Jermanové "skvělý tým, ve kterém není malých rolí". "Odpouštějme chyby, ale neodpouštějme podpásovky," řekla.

26.2.2017 11:43 | Jermanová: Umím říci, když je něco špatně

"Nemusíte být hodnější," otočila se Jermanová na Babiše. "Pane předsedo, znáte mě, mám vás ráda, vy to víte. Na druhou stranu umím říci, když je něco špatně," pokračovala.

26.2.2017 11:45 | Manažer Andrej Babiš získal pro svůj manšaft nového hráče
26.2.2017 11:49 | Opět následuje přestávka

Delegáti se právě zvedají ze židlí. V následující přestávce proběhne volba prvního místopředsedy hnutí. Favoritem je Babišův blízký spolupracovník Jaroslav Faltýnek.

26.2.2017 11:58 | Změny stanov vyvolávají rozruch na sociálních sítích
26.2.2017 12:20 | Cílem ANO je, aby po volbách neskončilo v opozici

Babiš zatím neprozradil, jakého procentuálního výsledku by chtěl dosáhnout v říjnových sněmovních volbách. Naznačil jen, že by to mělo být více než 21 procent hlasů, kterých hnutí dosáhlo v loňských krajských volbách. Cílem je to, aby ANO neskončilo v opozici, řekl to novinářům během celostátního sněmu svého hnutí.

Zopakoval, že by se letos neměla opakovat situace z loňského podzimu, kdy ANO sice krajské volby vyhrálo, ale v některých regionech přesto skončilo v opozici. "Až takový úspěch to nebyl," uvedl předseda hnutí s tím, že se tak v hodnocení krajských voleb liší od řady ostatních členů hnutí.

26.2.2017 12:23 | Stropnický: V ANO není sebemenší revolta, spolupráci s KSČM vylučuji

Než volební komise ohlásí nového prvního místopředsedu hnutí ANO, nabízíme rozhovor DVTV s ministrem obrany Martinem Stropnickým.

26.2.2017 12:29 | Nesouhlas Starostů

Se snížením počtu poslanců a senátorů, které v sobotu navrhoval Andrej Babiš, nesouhlasí ani Starostové a nezávislí. 

26.2.2017 12:34 | Kundra: ANO je jako pytel blech, je to nesourodá organizace a občas se to v některém kraji vysype

Mezi čekáním na výsledky si můžete pustit rozhovor Ondřeje Kundry z Respektu pro DVTV. 

26.2.2017 12:48 | Babiš se snížením počtu poslanců a senátorů nenašel pochopení ani u premiéra
26.2.2017 12:53 | Faltýnek je prvním místopředsedou

Prvním místopředsedou ANO se stal podle očekávání Jaroslav Faltýnek. 

26.2.2017 13:00 | Jermanová: Při takové volbě se nemusíme "pozabíjet"

Pro Faltýnka hlasovalo 142 delegátů, jeho protikandidátce Jaroslavě Pokorné Jermanové dalo hlas 59 straníků. 

Po volbě se všichni objímali a tleskali. Jermanová podotkla, že je vidět, že se při takové volbě nemusejí "pozabíjet".

26.2.2017 13:01 | Jardo, spolupracujeme spolu dál

Jaroslava Jermanová poděkovala kolegům za podporu. "Jardo, spolupracujeme spolu dál," obrací se na kolegu Faltýnka, který ji právě porazil v boji o post prvního místopředsedy hnutí.

26.2.2017 13:03 | Slovo teď mají jednotliví uchazeči o post řadových místopředsedů

Radim Babinec, kandidát Moravskoslezského kraje: "Kandiduji s osobami veřejně známými, mnohé z nich jsou mediální hvězdy, ale pro práci v předsednictvu to není to nejdůležitější. Moravskoslezský kraj si místo v předsednictvu zaslouží, vyhráli jsme krajské volby, máme skvělého hejtmana."

26.2.2017 13:05 | Hovoří ministr životního prostředí

Richard Brabec: "Dva roky a sedm kilo navrch - já vím, šéfe, pracuju na tom," otočí se na Andreje Babiše.

26.2.2017 13:07 | Komárek nebude usilovat o místopředsednictví

Poslanec Martin Komárek se vzdal kandidatury na post místopředsedy hnutí. 

26.2.2017 13:08 | Brabec: Nebudu slibovat hory s horákama

"Nemáme patent na rozum, hádáme se, děláme chyby. Ale nerozkrádáme tuto zemi, snažíme se ji řídit, jak nejlíp umíme a s pokorou," pokračuje Brabec. "Nesmíme to vzdát. Nebudu slibovat hory s horákama, ale udělám všechno pro to a ještě trochu navíc, abychom od podzimu mohli tuto zemi ovlivňovat ještě více než dosud."

26.2.2017 13:11 | Radka Maxová chce spolupracovat s think-tankem

"Jako místopředsedkyně bych chtěla spolupracovat s naším think-tankem. Našim nováčkům v komunální i vysoké politice bychom měli intenzivně pomáhat, protože potřebujeme začít pracovat hned."

26.2.2017 13:15 | Babišův nepostradatelný

Přečtěte si profil Jaroslava Faltýnka - Ve schopnosti pohybovat se v politických kuloárech a dojednat, co je potřeba, Faltýnek viditelně převyšuje své kolegy. Uvnitř hnutí přitom Faltýnek není nijak zvlášť oblíbený.

26.2.2017 13:18 | Slovo má poslanec Ivan Pilný

"Neměli bychom se ptát, co může ANO udělat pro nás, ale co můžeme my udělat pro ANO." Bonmoty amerických prezidentů jsou v hnutí ANO oblíbené.

26.2.2017 13:18 | Vyhrát nestačí o koňskou délku, musíme vyhrát o parník

"Chceme-li volby vyhrát, nestačí vyhrát ani o koňskou délku, musíme vyhrát o parník. Ale volby se nevyhrávají, volby musíme vyhrát my," dodává Ivan Pilný a od řečnického pultu se loučí zvoláním: "A nezapomeňte, o parník!"

26.2.2017 13:19 | Zdeněk Soukup také nekandiduje

Zdeněk Soukup poděkoval za nominaci a následně se jí také vzdal. 

26.2.2017 13:23 | Ministr obrany Martin Stropnický

"Měsíce, které máme před sebou, jsou klíčové. Nemůžeme si dovolit, nesmíme připustit, abychom cíle, který máme před sebou, nedosáhli."

26.2.2017 13:26 | Přijímání gratulací

 

sněm ANO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Milan Bureš

26.2.2017 13:30 | Stropnický pokračuje

Martin Stropnický zatím ze všech kandidátů na místopředsedu hovoří nejdéle: "Letošní sjezd byl pro mě injekcí pozitivní energie, kolik lidí je ochotných "zkazit si víkend" a jít od toho kvůli ostatním. Nesmíme zklamat tu naději, kterou jsme v lidech vyvolali. Musíme nastoupit do té řeže s respektem a důvěrou."

26.2.2017 13:31 | Slova se ujímá předsedkyně Asociace krajů

"Jako předsedkyně Asociace krajů bych měla přenášet informace do vedení hnutí ANO. Když tady pan předseda o sobě řekl, že je urputné hovado, tak nevím, jak bych to přenesla na ženu… snažím se být také velmi urputná," řekla Jana Vildumetzová a sklidila smích a potlesk.

26.2.2017 13:36 | Petr Vokřál: Každý máme v hnutí své místo

Petr Vokřál, primátor Brna: "Kandidatury na funkci prvního místopředsedy jsem se vzdal dobrovolně, nikdo mě k tomu nenutil, každý máme v hnutí své místo."

26.2.2017 13:38 | Primátor Brna pokračuje

Petr Vokřál: "Nevěřím na převratné revoluce, zkratkovitá řešení. Panu předsedovi slibuji, že byť jezdím s automatem, takže tu dvojku zařadit nemůžu, tak jsem aspoň zrušil zpátečku."

26.2.2017 13:45 | Začala volba místopředsedů

Začíná hlasování o místopředsednických postech. Hlasuje se tajně pomocí hlasovacích lístků.  Na volbu mají delegáti čtvrt hodiny, pak se budou sčítat hlasy.

26.2.2017 14:15 | Po přestávce pokračuje diskuse

"Přihlášek je dost, tak pojďme začít, abychom mohli odjet dřív domů," vyzvala plénum Jaroslava Jermanová.

26.2.2017 14:15 | Účastníci sněmu se dočkali i obligátních koblih

ANO, koblihy

26.2.2017 14:16 | Po přestávce pokračuje diskuse

"Přihlášek je dost, tak pojďme začít, abychom mohli odjet dřív domů," vyzvala plénum Jaroslava Jermanová.

26.2.2017 14:29 | Čeká se na vyhlášení výsledků

Sněm po volební přestávce pokračuje, čekáme na vyhlášení výsledků. V mezidobí vystupují mluvčí v diskusi, která ale neprobíhá. Všechny přednesené dotazy jsou pouze zaznamenány s tím, že budou předány Andreji Babišovi.

26.2.2017 14:47 | Nejsem pro další integraci unie

"Je to skvělý projekt k uchování míru v Evropě, ale nejsem pro další integraci unie," vrátil se k řečnickému pultu Andrej Babiš, který zodpovídá dotaz Jany Lorencové. Té se nelíbí způsob, jakým na sněmu vystoupil europoslanec Pavel Telička.

26.2.2017 14:49 | Známe výsledky

Místopředsedy se stali: Richard Brabec - získal 171 hlasů, Jaroslava Jermanová 169 hlasů, Martin Stropnický získal 174 hlasů a Petr Vokřál 173 hlasů.

26.2.2017 14:53 | Už jen poslední úkol

Posledním úkolem letošního sněmu hnutí ANO je zvolit předsednictvo strany. Volit se bude osm členů. O post se uchází celkem 19 kandidátů.

26.2.2017 14:54 | Brabec děkuje

"Bude to krev, pot a slzy, ale já je budu cedit s radostí. Děkuji!" řekl po hlasování Richard Brabec.

26.2.2017 14:56 | Gratulace místropředsedovi

sněm ANO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Milan Bureš 

26.2.2017 15:03 | Komárek zahájil svůj projev

"Navážu na Richarda, nejvtipnějšího ministra. Já jsem od posledního sněmu malinko shodil," začal svůj projev Martin Komárek. Postupně všichni kandidáti dostanou slovo u řečnického pultu.

26.2.2017 15:08 | Vzdal jsem se kariéry novináře a jsem tu mezi vámi

"Korupční systém v zemi se nezmění, pokud nějaká strana nezíská určitý počet hlasů ve volbách, napsal jsem před časem v novinovém článku. Vznik tohoto hnutí jsem tehdy předpověděl. Vzdal jsem se své slušně rozjeté kariéry novináře a jsem tu mezi vámi," pokračuje Martin Komárek.

26.2.2017 15:10 | Brabec ocenil stručnost projevu

"Je radost spolupracovat s lidmi, kteří to mají krátké," ocenil stručnost jednoho z kandidátů na předsednický post Richard Brabec.

26.2.2017 15:17 | Maxová se vzdala kandidatury

Radka Maxová, která se neúspěšně ucházela o post místopředsedkyně strany, se vzdala kandidatury na post v předsednictvu.

26.2.2017 15:29 | Svůj projev zahájil David Pražák

"Jmenuji se Pražák a přijel jsem za vámi do Prahy ze Semil," uvedl se další z mluvčích David Pražák.

26.2.2017 15:33 | Slova se ujal Jan Richter

"Jsem manžel, chodím do práce, platím daně a miluji svou rodinu, jsem člověk," ujal se slova další z kandidátů Jan Richter a rozloučil se se sněmem větou "Hlavně se z toho nepo…!".

26.2.2017 15:34 | Sněm krátce po vyhlášení výsledků volby místopředsedů strany
26.2.2017 15:57 | Předsednictvo bude známo po 16. hodině

Výsledky voleb do předsednictva mají být vyhlášeny po 16:10. Do té doby si dali účastníci sněmu přestávku.

26.2.2017 16:24 | O kandidátovi na prezidenta rozhodne vnitrostranické referendum

O kandidátovi hnutí ANO na prezidenta rozhodnou členové ve vnitrostranickém referendu. Přislíbil to předseda hnutí Andrej Babiš.

"Navrhoval bych, aby byla ta referenda dvojí. První o tom, jestli má mít ANO vlastního kandidáta, a druhé o tom, kdo by jím případně měl být," přeje si první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Andrej Babiš nad nápadem ale kroutil hlavou: "Ještě to nemáme prodiskutované."

26.2.2017 16:29 | Místopředsedové propojí komunální, krajskou a vysokou politiku

"Naši noví místopředsedové propojí komunální, krajskou a vysokou politiku," řekl znovuzvolený místopředseda a starosta Brna Petr Vokřál. Ve vedení hnutí jsou vedle něj středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová a ministři Richard Brabec a Martin Stropnický.

Babiš, Vokřál, Jermanová, Brabec, Stropnický, sjezd ANO

26.2.2017 16:41 | Nejvíc hlasů ve volbě získal Stropnický

Martin Stropnický získal od delegátů ve volbě místopředsedů nejvíc hlasů ze všech, 174. "Je to pro mě jenom nějaká indikace nebo vzkaz. Ale hnutí ANO ještě nerozhodlo, jak tuto volbu bude řešit," reagoval Stropnický vyhýbavě na dotaz, jak velká podpora ovlivní jeho vůli jít do prezidentské volby. "Ten kandidát si to ale musí odpracovat, to říkám dopředu. Nebude to tak, že hnutí ANO na někoho ukáže a tím bude hotovo," doplnil šéf hnutí Andrej Babiš.

26.2.2017 16:42 | Tu kompetenci už mám, komentuje Babiš změnu stanov

"Tu kompetenci už mám, jen nebyla ve stanovách. A nikdy jsem ji nevyužil. A možná to byla chyba. Protože je to moje zodpovědnost, když máme špatného kandidáta. Už se nám to stalo několikrát. Všichni pak ukazujete na mě. Tak když mám mít tu zodpovědnost, tak můžu mít i tu kompetenci," komentoval změnu stanov, která mu umožňuje zasahovat do kandidátek na všech stranických úrovních, Andrej Babiš.

26.2.2017 16:46 | Je dobře, že předseda má možnost ovlivňovat kandidáty, myslí si Jermanová

"Toto je věc hnutí ANO, pokud je tam nějaký rozpor se zákonem, tak je to věc ministerstva vnitra, rozhodně ne našich politických soupeřů," obhajuje změnu stanov hnutí ANO čerstvě zvolená místopředsedkyně Jaroslava Jermanová. "Je dobře, že možnost předsedy ovlivňovat kandidátky tam je. Dosud mu to stejně umožňovaly vnitrostranické regule."

26.2.2017 16:54 | Sněm zvolil členy předsednictva

Osmi členy předsednictva hnutí ANO byli sněmem zvolileni: Radek Vondráček, Jan Volný, Jana Vildumetzová, Jan Řehounek, Ladislav Okleštěk, Monika Oborná, Roman Kubíček a Josef Bělica.

26.2.2017 17:11 | Pokud se vám něco nelíbí, napište mi, vyzývá Babiš stranické kolegy

"Nic nenahradí kontaktní kampaň. Musíme bojovat, aby se všichni u nás měli líp. A pokud se vám něco nelíbí, napište mi a já jsem připravený každého přijmout. Zkusme být jeden tým, všude," rozloučil se s 210 delegáty hnutí staronový šéf Andrej Babiš.

26.2.2017 17:14 | Jermanová ukončila sněm

Místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová ukončila IV. celostátní sněm hnutí ANO.

26.2.2017 17:33 | Na kandidatuře z posledního místa kandidátek Babiš trvat nebude

Andrej Babiš zřejmě nebude trvat na tom, aby i ostatní lídři hnutí kandidovali do sněmovny z posledního místa kandidátek. Kolegové to vidí jinak, řekl dnes novinářům na závěr dvoudenního sněmu.

"My žádné doporučení v tomhle směru, myslím, nebudeme dávat. Já jsem kolegy asi překvapil, protože jsem to s nimi nekonzultoval. V žádném případě na tom nebudu trvat, uvidíme, jak se to ujme," uvedl předseda ANO.

26.2.2017 18:07 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž ze sněmu hnutí ANO je u konce.

Redakce HN

Související