Zastupitelstvo Olomouckého kraje v pondělí ve veřejném hlasování odvolalo Oto Koštu (ANO) z funkce hejtmana a vzápětí do ní zvolilo krajského předsedu ANO a poslance Ladislava Oklešťka. Návrh na Koštovo odvolání podala krajská rada a hlasovalo pro něj 35 z 54 přítomných zastupitelů. Košta po svém odvolání novinářům řekl, že podobný výsledek hlasování očekával a že s největší pravděpodobností vystoupí z ANO.

ANO už na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci, protože hnutí nebylo spokojené s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu při jeho zvolení loni na podzim hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů. Zástupci koaliční ODS a ČSSD už před pondělním hlasováním oznámili, že výměně hejtmana nebudou stát v cestě.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdí, že Košta nezvládal řízení kraje. Vytýká mu také, že jako svého poradce při předávání úřadu zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice se posléze přidali i tři hejtmanovi náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítal reorganizovat úřad a špatně komunikoval s kolegy. Košta už dříve řekl, že nepochybil, a snahu o své odvolání přisoudil mocenským ambicím některých lidí.

Košta tvrdí, že za vším stojí především poslanec ANO Jaroslav Okleštěk, kterého podpořilo vedení ANO. "Od pana Oklešťka jsem dostával instrukce, kdo má na jakém místě na kraji být, kdo má být odstraněn. Bylo to naprosto bezprecedentní zasahování do mé práce, ani náměstky jsem si nemohl vybrat," řekl redakci Košta.

Není to přitom tak dávno, co tento uznávaný lékař a pedagog patřil k osobnostem ANO. Andrej Babiš potřeboval lídra pro krajské volby na Olomoucku, a když mu eurokomisařka Věra Jourová řekla o Koštovi, dal si s ním schůzku. Po hodině si plácli.

Koštův předchůdce na pozici hejtmana Jiří Rozbořil na pondělním zastupitelstvu Olomouckého kraje ještě před hlasováním označil celé jednání za šaškárnu, která neměla obdoby. "Scénář likvidace hejtmana byl psán dávno před volbami, chybou ve scénáři bylo, že vyhrál nejvíce hlasů a vyhrál s velkým náskokem," uvedl bývalý hejtman. Je to tragikomedie se špatným režisérem, dodal Rozbořil.

Rozbořil čelí obvinění v takzvané korupční kauze Vidkun a spolupráce Košty s Rozbořilem je jedním z důvodů kritiky Koštovy práce.

Košta tvrdí, že ho už na konci ledna navštívili krajský předseda ANO Okleštěk s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem a dali mu "ultimativní požadavek", aby odstoupil, protože nesplnil požadavky například ohledně reorganizace úřadu. Zastupitelský klub ANO v Olomouckém kraji vyzval Koštu k rezignaci až v neděli 5. února a poté s kritikou přišli také tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS.

Okleštěk podle Košty na konci ledna čtyřikrát za den předložil návrh na svolání mimořádného zastupitelstva a o týden později byl svolán klub zastupitelů ANO, na který hejtman nebyl pozván. Klub zastupitelů posléze vyzval Koštu k rezignaci.

Koštu jeho straničtí kolegové vyzvali k rezignaci i kvůli tomu, že Rozbořila dočasně zaměstnal jako svého poradce, poukazovali přitom na jeho obvinění z podplácení v kauze Vidkun.

"Jde o odstraňování lidí, kteří jsou překážkou v postupu hnutí ANO," řekl Rozbořil.

V zastupitelstvu Olomouckého kraje má po podzimních krajských volbách ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.