Už týden mohou lidé na Facebooku DVTV pokládat otázky na prvního hosta nového pořadu. Stane se jím předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V živém vysílání, které bude moderovat Filip Horký, patří hlavní slovo divákům.

"Já bych chtěl, aby někdo, kdo nadává u televize a rozčiluje se, na co se to ten blbec ptá, že ho to nezajímá a chce slyšet odpověď na něco jiného, mohl přestat nadávat a zeptal se na to, co chce slyšet," říká Horký k novému pořadu DVTV Forum, který má premiéru v úterý 27. 2. 2016 v osm hodin večer. Sledovat jej můžete na stránkách DVTV.

Čeká vás první živé vysílání nového pořadu DVTV Forum. Co to vlastně bude za formát? 

Záměrem je dát lidem prostor. Chceme, aby se ptali na to, co je zajímá a na co jim chybí odpovědi. Spousta lidí má zajímavější dotazy než novináři, kteří už jsou někdy v jakési bublině. Diváky možná budou zajímat jiné věci a s editorem Filipem Víchem se budeme snažit, aby těch dotazů bylo zodpovězeno co nejvíce. Já se samozřejmě budu doptávat a usměrňovat to.

Kdy a jakou cestou mohou diváci pokládat dotazy?

Chtěli bychom k tomu využít všechny základní sociální sítě. Zatím je cesta skrze Facebook, Twitter a speciální formulář, který najdete na webu DVTV. Taky koketujeme s tím, že bychom použili Instagram. Lidi nemají limitováno, do kdy se mohou ptát. Mohou reagovat i v průběhu vysílání na to, co uslyší. Kolegové budou neustále monitorovat sociální sítě a vybírat nejzajímavější dotazy. Předpokládám, že ne vždycky se nám to podaří mít tak jednoznačně uzavřené, abychom po skončení jednoho vysílání oznámili hosta toho následujícího. Možná tak lidi nebudou mít vždy celý týden na kladení dotazů, ale budeme se snažit, aby toho času bylo co nejvíce.

Chcete se zaměřovat na nějaká konkrétní témata?

Na začátek se snažíme mít co nejatraktivnější a nejzajímavější témata. Soustředíme se na to, aby to mělo sílu. Nemělo by to být čistě politické, ale chceme, aby šlo o aktuální témata, nebo abychom tam měli dostatečně zajímavá jména. Budeme se snažit zareagovat na to, co se v tu chvíli děje, a aby to nebyl jen magazín, ale také zpravodajství.

Hosty tedy budou známé tváře?

Základní myšlenka je dostat tam zajímavé hosty, kteří ne vždycky odpovídají na dotazy lidí, například herce nebo vrcholové sportovce. To jsou dlouhodobé cíle a dlouho rozjednaná jména. Pak jsou lidi, kteří jsou vzácní, ale rozhovory dávají. Další výběr hostů bude záviset na aktuálních událostech, to znamená pokud budeme řešit kandidaturu na prezidenta, tak pozveme někoho, kdo k tomu má co říci.

Co by podle vás měl pořad přinést divákům?

Já bych chtěl, aby někdo, kdo nadává u televize a rozčiluje se, na co se to ten blbec ptá, že ho to nezajímá a chce slyšet odpověď na něco jiného, mohl přestat nadávat a zeptal se na to, co chce slyšet. V žádném případě nedovolíme nadávky a urážky, to ať si lidi dělají v hospodě, ale chceme otevřít diskusi na témata, která lidi zajímají. To je to, co bychom chtěli v ideálním případě přinést.

Inspirovali jste se pořady podobného formátu?

Já mám pocit, že tyhle pořady mají tradici kdekoli ve světě. Ať už to byl Hydepark v ČT, nebo předvolební vysílání amerických stanic Town Hall Debate, kde měli lidé taky možnost se ptát. Není to něco extrémně nového, spíš se snažíme využít těch možností, co máme, a toho, že to máme nakoukané ze zahraničí i z domova. V porovnání s klasickou televizí máme výhodu, že nemusíme naplnit celou plánovanou hodinu. Když to bude nuda a budeme cítit, že je téma vyčerpané, můžeme to ukončit dříve.

Chystá DVTV současně další projekty?

DVTV bude využívat nové studio, které v tuto chvíli vzniká v newsroomu Economia. Díky tomu nabídneme nejen nové pořady, ale zároveň lepší prostředí, aby měl divák i vizuální zážitek. To vytvoří novou část DVTV, nebude to čistě o rozhovorech, i když zůstanou základním kamenem. To je i důvod, proč se tým DVTV rozšiřoval.