Poslanci budou opět hlasovat o budoucí podobě Šumavy. Budou rozhodovat, zda podpoří senátní návrh, který je z hlediska ochrany přírody mírnější, nebo vládní návrh, který na ochranu klade velký důraz. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve označil senátní návrh za "šumavský masakr motorovou pilou", naopak prezident Miloš Zeman tento návrh hájil a poslancům řekl, aby "nevěřili zeleným fanatikům, kteří z jednoho z nejkrásnějších koutů české přírody dělají svoje experimentální pole".

Přečtěte si odpovědi na deset otázek, které se během debatování o podobě Šumavy objevily.

1. Bude možné spát na Šumavě "pod širákem"?

Poslanecký návrh: Podle tohoto návrhu bude možné v národním parku, vyjma nejvíce chráněných zón, chodit mimo stezky, sbírat houby či spát pod širákem. Chodit mimo stezky by mělo být možné více než nyní. Výjimku tvoří oblasti, kde například hnízdí tetřev.

Senátní návrh: V tomto se senátní návrh od poslaneckého podstatně neliší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.