Prezidentovi v únoru věřilo 54 procent lidí, vládě 37 procent. Z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že zatímco důvěra v hlavu státu se oproti lednu prakticky nezměnila, kabinet, stejně jako Poslanecká sněmovna si pohoršily o pět procentních bodů. Dolní komoře nyní důvěřuje 26 procent respondentů, Senátu 30 procent. Oproti minulému měsíci panuje ve společnosti menší spokojenost s politickou situací.

Nejdůvěryhodnější ústavní institucí zůstávají pro Čechy tradičně starostové, kterým v únoru vyjádřilo důvěru 64 procent dotázaných, a obecní zastupitelstva s důvěrou 61 procent občanů.

Pětiprocentní propad důvěry u vlády a sněmovny znamená podle analytiků CVVM návrat k hodnotám z loňského prosince. Co se týče srovnání s únorem 2016, před rokem byla důvěra v prezidenta o pět procentních bodů vyšší než nyní. "U ostatních institucí v meziročním porovnání není vidět žádný statisticky významný posun," dodali autoři průzkumu.

S nynější politickou situací je spokojených 17 procent lidí, zatímco 43 procent dotázaných je nespokojených a dalších 37 procent respondentů se necítí ani spokojeno, ani nespokojeno. Ve srovnání s lednem se podíl nespokojených zvýšil o čtyři procentní body.

 

 

Související