Zprůhlednění výběru lidí do řídících a kontrolních orgánů státních a polostátních společností si klade za cíl návrh nominačního zákona, který předložili poslanci čtyř sněmovních klubů. Ministerstva by musela vybírat kandidáty do těchto funkcí až na výjimky ve výběrových řízeních, nominace by pak posuzoval pětičlenný vládní výbor.

Veřejnou kontrolu nominací by podle předlohy mělo posílit mimo jiné zveřejňování zápisů z pohovorů s kandidáty, které by vládní výbor vedl. Součástí dokumentu by bylo také stanovisko výboru. Stanovisko by sice nebylo pro ministerstvo závazné, jiný názor by ale muselo zdůvodnit a rovněž zveřejnit.

Předloha by se týkala společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Stanoví například to, že do orgánů těchto společností by se mohli hlásit jen lidé starší 28 let.

Členové nominačního výboru, které by jmenovala na návrh ministrů vláda, by museli být ještě o dva roky starší. Museli by mít nejméně pětiletou praxi v řídících funkcích ve firmách, v oboru práva, v personalistice, ve finančnictví nebo v ekonomii, a museli by být navíc nestraníky. Činnost výboru by stála podle odhadů 700 tisíc až milion korun ročně.

Za předlohou stojí poslanci ANO v čele s místopředsedou klubu a sněmovny Radkem Vondráčkem. Podpis připojili zástupci KDU-ČSL v čele s vicepremiérem Pavlem Bělobrádkem, předseda hnutí STAN a místopředseda sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík, šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch nebo nezařazený Karel Fiedler (Řád národa).

Předkladatelé poukazují na to, že návrh zákona vychází z věcného záměru, který loni v červnu schválila vláda. Vládní výbor pro personální nominace sice kabinet založil už před třemi lety, proces výběru nominantů do řídících a kontrolních orgánů firem to podle autorů předlohy nezprůhlednilo.

Návrh zákona nyní zamíří k posouzení ministrům. Rozhodnou o něm zákonodárci.

Související