Prezident Miloš Zeman se rozhodl napodobit své předchůdce na Pražském hradě Václava Klause a Václava Havla. Stejně jako oni také Zeman se pokusí navázat na své první funkční období. Jeho rozhodnutí není nijak překvapivé, z jeho okolí už dříve unikaly informace o tom, že se pokusí o obhajobu.

Sobotka je rád, že volby nebudou nudné, Horáček mluvil o viróze

Premiér Bohuslav Sobotka si nepřeje nudné prezidentské volby, proto je rád, Miloš Zeman bude opět kandidovat. Podle vicepremiéra Bělobrádka Zemanovo rozhodnutí není žádné překvapení. Naopak jeden z jistých kandidátů Michal Horáček řekl, že je Zemanovi "za všechny ty virózy, urážky a lži" nutné vystavit účet.

Více reakcí a záznam dění čtěte v on-line reportáži HN zde »

Proslov prezidenta Miloše Zemana nebyl nikterak dlouhý. "Jsem nesmírně rád, že jste tady. Jsem vám vděčný za vaši pomoc a podporu nejen za uplynulé čtyři roky ale i předtím. A jako malé, nesmírně malé poděkování za tuto pomoc a podporu chci, abyste byli první, kdo budou slyšet moje rozhodnutí ve věci prezidentské kandidatury. Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována do bahna lží. Proto vám oznámím, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta republiky," prohlásil prezident k hostům, kteří jeho rozhodnutí ocenili potleskem vestoje.

S kým bude Zeman o prezidentský post soupeřit, není zatím jasné. Politické strany zatím nikoho nenominovaly a nestraničtí kandidáti zatím nemohli sbírat 50 tisíc podpisů, nutných pro podání kandidatury. Potřebný zákon Senát schválil teprve tento týden a ještě jej musí podepsat prezident.

Z adeptů na prezidenta je nejviditelnější producent, textař a spisovatel Michal Horáček, který letos od ledna objíždí zem a potkává se s potencionálními voliči. Do konce března má oznámit svou případnou kandidaturu končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Další jména se zřejmě objeví až v dalších měsících, nejvíce je očekávané stanovisko hnutí ANO. Pokud by nominovalo vlastního kandidáta, zřejmě ministra obrany Martina Stropnického, mohl by v něm mít Zeman vážnějšího soupeře.