Sjezd ČSSD v Brně podle znovuzvoleného předsedy Bohuslava Sobotky ukázal, že strana je sjednocená a připravená na podzimní volby do sněmovny. Delegátům premiér v závěrečném proslovu řekl, že se nenaplnily katastrofické scénáře, které předpovídaly rozkol strany. Bohuslav Sobotka byl v pátek podle očekávání už po čtvrté zvolen předsedou ČSSD. Delegáti mu na pátečním sjezdu na brněnském výstavišti dali 67 procent hlasů.

"Jsem na vás hrdý, máme za sebou pozitivní a silný sjezd. To není úplně málo.," řekl Sobotka v závěrečném projevu. Premiér vyzval straníky, aby pracovali s větším nasazením i s větší emocí a otevřeností než před sjezdem. "Chci vás poprosit, abychom se soustředili na přípravu předvolebního programu. Nechci, aby to bylo teoretické cvičení ani slohová práce, ale jasný plán toho, co budeme dělat, pokud nám lidé ve volbách dají důvěru. Chci vás požádat, abyste teď v krajích vedli skutečně otevřenou diskuzi," řekl Sobotka.

Sjezd ČSSD v Brně schválil dlouhodobý program strany, který připravil tým ministra zahraničí a místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka. Příští týden začne podle znovuzvoleného předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky intenzivní práce na kratším programu, se kterým strana osloví voliče před říjnovými volbami do sněmovny.

Během sobotního dopoledne promluvil i rakouský kancléř Christian Kern. ČSSD přijel do Brna podpořit třeba i slovenský premiér Robert Fico. "Pokud se státu ekonomicky daří, je úkolem sociální demokracie, aby tlačila na růst životní úrovně jejích obyvatel. Zkusme vytvořit nový pilíř sociálních práv, která se budou opírat o vynikající ekonomické výsledky našich zemí,"prohlásil Robert Fico.

Ne privatizaci i shovívavosti k daňovým únikům

Sjezd ČSSD schválil dlouhodobý program strany, který připravil tým ministra zahraničí a místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka. Příští týden začne podle znovuzvoleného předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky intenzivní práce na kratším programu, se kterým strana osloví voliče před říjnovými volbami do sněmovny.

Program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. "A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů," stojí v programu. Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent.

Sociální demokraté v programu také odmítají, aby stát privatizoval své důležité podíly ve firmách a zbavoval se státních podniků. "Důsledně pak odmítá také privatizaci veřejnoprávních médií, lesů, stejně jako likvidaci veřejného školství a zdravotnictví," uvádí strana. Stát si má ponechat vlastnictví pošty, železniční dopravy a strategicky podstatné součásti energetické, dopravní a vodní sítě.

"Centrální veličinou" pro sociální demokracii má zůstat práce. Dokument přitom konstatuje, že s příchodem digitalizace se její tradiční náplň bude měnit. "Změny budou zřejmě radikální, velmi rychlé a mohou mít své nelidské důsledky, jako tomu bylo v době průmyslové revoluce," stojí v materiálu. Ubývající pracovní pozice v průmyslu a zemědělství by měly nahradit nové v sociální péči a zdravotnictví či ve vzdělávání a kultuře.

Odlišné projevy

Pátečnímu zvolení Sobotky předcházely dva radikálně odlišné projevy. První vystoupení, zpráva předsedy, bylo výčtové, suché, bez energie. Delegáti si ho vyslechli, ale žádné nadšení nevyvolalo. Potlesk Sobotka nesklidil ani jednou, na rozdíl třeba od prvního místopředsedy Milana Chovance a místopředsedy Lubomíra Zaorálka.

"Chybí tomu emoce, v tom je největší potíž strany," řekl HN právník Miroslav Jansta, jenž krátce před sjezdem v tisku zkritizoval Sobotku a vysloužil si za to kritiku mnohých spolustraníků.

Jako by ale jeho slova Sobotka slyšel. V druhém proslovu, v předsednickém nominačním projevu, dokázal 681 delegátů sjezdu zaujmout. Varoval před hrozbami, kterým se podle něj musí ČSSD postavit. Na prvním místě to je podle něj hrozba vytvoření pravicové vlády. Sobotka delegátům tvrdil, že ANO chystá koalici s ODS. „A to přitom ANO coby hnutí nespokojených občanů vzniklo v roce 2011 právě proti pravicové vládě, kde to jsme?!", hřímal jako vyměněný Sobotka.

Největší potlesk vyvolal Sobotkův útok na Andreje Babiše. „Babiš není sociálně citlivý miliardář. Je to člověk, který nemá rád demokracii. Chce získat absolutní a nekontrolovanou moc, použije všechny prostředky včetně neomezeného populismu,“ řekl předseda ČSSD. Odmítl scénář, kdy by „politická, ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná v rukou jednoho člověka“. To podle něj vždy v historii skončilo špatně. „Korupcí, zneužíváním moci, ekonomickým úpadkem země.“

Sobotka slíbil, že se zaměří na platy, bude prosazovat daňovou progresi, několikrát zmínil zájmy tradičních sociálnědemokratických voličů. „Budu tlačit na růst mezd, chci do toho šlapat,“ využíval Sobotka čerstvě inovovaný slovník.

Delegáty vyzval aby mu odevzdali hlasy, a varoval před nejednotou strany. „Musíme se sjednotit a táhnout za jeden provaz. Do bitvy nemůže jít rozhádaná jednotka. Až skončí sjezd, musí skončit vnitřní rozdělování. Lidé nevolí vnitřně nejisté strany,“ prohlásil.

Sobotkův kritik Tejc propadl

Se ziskem 67 procent hlasů může být Sobotka nakonec spokojen. Jeho síla se ukázala i při volbě místopředsedů. Na statutárního místopředsedu prosadil Sobotka Milana Chovance. Proti němu stál premiérův kritik Jeroným Tejc, kterého podporoval například vlivný lobbista Jansta nebo jihočeský hejtman Zimola.

Také složení týmu řadových místopředsedů svědčí o Sobotkově úspěchu. Byli zvoleni prakticky všichni kandidáti, kteří měli jeho podporu. Řadovými místopředsedy ČSSD zůstávají ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Delegáti sjezdu v Brně rozhodli, že je doplní náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a poslanec a náchodský starosta Jan Birke, který je také volebním manažerem strany. Naopak Sobotkův oponent Tejc neuspěl ani při kandidatuře na řadového místopředsedu.

Sledujte speciál DVTV ze sjezdu ČSSD:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
11.3.2017 14:45 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři,

on-line reportáž z dvoudenního sjezdu ČSSD je u konce. Děkujeme za pozornost.

Redakce HN

11.3.2017 14:29 | Prázdný sál

11.3.2017 14:11 | Další sociálnědemokratické strany

Na tiskové konferenci kritizoval Robert Fico fakt, že do Brna nepřijeli lídři dalších sociálnědemokratických stran. "Proč tu nejsou?" ptal se. Strana evropských socialistů (PES) by podle něj měla víc dbát na kolegy ze střední Evropy.

11.3.2017 14:01 | Rozhovor s Tejcem

11.3.2017 13:45 | Roman Sklenák v DVTV

Poslechněte si rozhovor Filipa Horkého s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Romanem Sklenákem.

11.3.2017 13:40 | Brífink po sjezdu

11.3.2017 13:05 | Konec Sobotkova projevu

"Byl to dobrý sjezd, ale byl to jen první krok na cestě, která nás čeká. Pusťme se do toho," ukončil Bohuslav Sobotka 39. sjezd ČSSD v Brně.

11.3.2017 13:03 | Vetší nasazení a emoce

"Chci vás poprosit, abyste tuto atmosféru ze sjezdu přivezli do svých krajů a regionů. Nemůžeme se vrátit do starých kolejí. ČSSD musí pracovat s větším nasazením i s větší emocí než před sjezdem," vyzval delegáty Sobotka a sám šel širokým úsměvem na tváři a uvolněným tónem hlasu příkladem.

11.3.2017 13:00 | Výzva k otevřené diskuzi

"Chci vás poprosit, abychom se soustředili na přípravu předvolebního programu. Nechci, aby to bylo teoretické cvičení ani slohová práce, ale jasný plán toho, co budeme dělat, pokud nám lidé ve volbách dají důvěru. Chci vás požádat, abyste teď v krajích vedli skutečně otevřenou diskuzi," vyzval delegáty Bohuslav Sobotka.

11.3.2017 12:57 | Konec personální diskuze

Bohuslav Sobotka: "Tímto sjezdem skončila personální diskuze, kdo stranu povede do voleb i v příštích dvou letech. Je tady předseda a silný tým, který dostal zřetelnou důvěru."

Související