Finanční správa korunové dluhopisy naprosto běžně kontroluje a doměřuje jejich zdanění. Metodiku má dobře nastavenou, napsal v pondělí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Daňové doměrky u jednotlivých společností se podle něj neevidují, protože pro to "neexistuje racionální důvod".

Babiš odmítá, aby se téma stalo náplní zasedání koaliční rady. Netýká se podle něj koalice.

Sobotka v tomto bodu programu nevidí problém. "Nechceme řešit problém, který má Andrej Babiš, ten si musí vyřešit sám," uvedl.

Na radě chce navázat na jednání rozpočtového výboru z minulého týdne.

Sněmovní výbor přijal usnesení, ve kterém daňovou správu pověřuje prověřením korunových dluhopisů. Podle Babiše k tomu nemá oprávnění. "K rozdělování takových úkolů nemá rozpočtový výbor žádnou pravomoc," uvedl Babiš v dopise. Poznamenal, že příště může zaúkolovat policii nebo rovnou soud.

ČSSD chce ale slyšet, že daňová správa bude usnesení poslanců, ve kterém také ukládají Generálnímu finančnímu ředitelství úkoly, respektovat.

"A prověří případy, které jsou podezřelé. To není jen o Andreji Babišovi, ale o všech podezřelých situacích," dodal Sobotka.

Sobotka považuje za závažné konstatování poslanců, že v roce 2012 mohl být při emisi korunových dluhopisů obcházen zákon.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na dotaz, jak se staví k zařazení dluhopisů na koaliční radu, sdělil, že respektuje přání koaličních partnerů.

Podle Babiše byly závěry výboru pouze sběrem předvolebních bodů pro lídry ČSSD. Předsedu výboru Václava Votavu (ČSSD) vicepremiér obvinil, že zneužívá svou funkci.

"Na samotném jednání rozpočtového výboru pan předseda Votava, se sobě vlastní arogancí, vůbec nerespektoval původně avizované téma a pod jeho vedením se toto jednání proměnilo ve směs zneužívání kompetencí, politických proklamací a především nátlaku na státní úředníky," napsal v pondělí Babiš v dopisu Sobotkovi a Bělobrádkovi.

Votava ale obvinění ze zneužití funkce i arogantního jednání odmítl. "Já jsem ten bod zařadil na jednání rozpočtového výboru na základě požadavků kolegů poslanců. Jednak toto téma už nějakou dobu rezonuje ve společnosti, ptají se mě na to i lidé, ptají se mě na to média, jestli to budeme projednávat, tak jsem se rozhodl to zařadit," řekl Votava. Zdůraznil, že výbor má kontrolní funkci vůči ministerstvu financí i vůči finančnímu ředitelství. Odmítl, že by poslanci chtěli prolamovat mlčenlivost, chtěli podle něj pouze znát, jak se k problému s dluhopisy staví finanční ředitelství i jeho generální ředitel Martin Janeček. Připomněl také, že pro usnesení výboru hlasovalo 13 ze 16 přítomných poslanců napříč kluby, pouze členové za hnutí ANO se zdrželi.

Babiš v minulosti nakoupil dluhopisy své někdejší společnosti Agrofert. Vznik problému se zdaněním korunových dluhopisů připisuje Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), který jako ministr financí dočasně umožnil jejich emise, a Sobotkovi, který podle Babiše proti této praxi dříve nezasáhl.

Související