Ministr financí Andrej Babiš by měl vyvrátit do konce dubna "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení to uvedla sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Babiš následně uvedl, že nehodlá nikomu nic vysvětlovat.

Ministr financí by měl ve stejné lhůtě taky "věrohodně" vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Návrh usnesení pomohla Miroslavu Kalouskovi, jenž celé jednání vyvolal, vládní KDU-ČSL. Jaké důsledky by měl ministerský předseda vůči Babišovi vyvodit, dokument neuvádí. 

"Vůbec nic jim nepředložím, co bych předkládal? Sněmovna je zmanipulovaná a pokud koaliční partneři hlasují se symbolem korupce, tak nemám co ještě ukazovat. Určitě nic nepředložím. Já jsem zaplatil na daních 360 milionů a moje firmy 23 miliard. Tak ať pánové ze sněmovny ukážou svoje firmy a svoje daně," řekl pro HN Babiš.

Sněmovna také podpořila dřívější usnesení svého rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.

Andrej Babiš se jednání nezúčastnil. Poslal poslancům jen prohlášení. "Firmy jsem nepořídil z neznámých prostředků. Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat," napsal Babiš.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.3.2017 16:46 | On-line reportáž končí

On-line reportáž z poslanecké sněmovny končí. Poslanci se nyní zabývají situací kolem OKD. Děkujeme za pozornost.

15.3.2017 16:44 | Vůbec nic jim nepředložím. Sněmovna je zmanipulovaná, ať pánové ukážou svoje daně, vzkázal Babiš

"Nemám už jim co předložit, už jsem vše zveřejnil. Jsem jediný politik, který předložil svá daňová přiznání za dvacet let, ať teď předloží ta svá pan Kalousek. Já už jsem předložil všechno. Sněmovna je zmanipulovaná, a pokud koaliční partneři hlasují se symbolem korupce, tak nemám co ještě ukazovat", rozhovor s Andrejem Babišem na Aktuálně.cz

15.3.2017 16:34 | Babiš by měl vyvrátit podezření z daňových úniků, uvedla v usnesení sněmovna

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl vyvrátit do konce dubna "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení to dnes uvedla sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky.

15.3.2017 16:23 | Na řadu přichází podrobná rozprava. Kalousek vyzval znovu Babiše, aby vše vysvětlil do konce dubna

Slovo si tentokrát již v podrobné rozpravě vzal Miroslav Kalousek. Opětovně vyzval Andreje Babiše k tomu, aby vše vysvětlil do konce dubna.

15.3.2017 16:22 | Babiš se rozhodně nechová morálně a sociálně

"Babiš se rozhodně nechová morálně a sociálně. A to ani vůči svým zaměstnancům ve firmě Agrofert," řekl poslanec Antonín Seďa z ČSSD.

15.3.2017 16:14 | Zamyslet by se měli i ti, "kterým kobilha v krku zastavila mozkovou činnost", vyzval Kořenek

"Korunové dluhopisy jsou stejný příběh, jako když přijdete k benzinové pumpě a zeptáte se, kolik stojí kapka benzinu. 'Nic,' odpoví obsluha. 'Tak celou nádrž'," řekl Kořenek. Zároveň vyzval, aby se zamysleli i ti, "kterým kobliha v krku zastavila mozkovou činnost".

15.3.2017 16:09 | Diskuse byla znovu obnovena. Slova se ujal Petr Kořenek

Slova se ujal poslanec Petr Kořenek (ČSSD). "Obávám se, že většina obyvatel naší země neví, o čem tady jednáme, a nerozumí tomu, zrekapitulujme si to," zahájil svou řeč.

15.3.2017 16:05 | Rozprava byla přerušena kvůli pevnému bodu programu
15.3.2017 15:59 | Chtěl jsem přijet na 18. hodinu, ale poslanci to odmítli, odůvodnil svou nepřítomnost Andrej Babiš.

"Podvody dělá celých 25 let v politice Kalousek. Nadační protikorupční fond o tom vydal knížku Já mám v politice čistý štít. Měl jsem dlouhodobě plánovanou cestu a sám Kalousek říkal, že mě tam nepotřebuje. Chtěl jsem přijet na 18. hodinu, ale poslanci to odmítli," oznámil Andrej Babiš.

15.3.2017 15:47 | Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem

"Vydali jsme korunové dluhopisy. Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem a že nás opravdu nenapadlo, že někdo toho práva zneužije," prohlásil Kalousek.