Proti útokům hackerů by mohla stát chránit takzvaná kyberliga, píše server Aktuálně.cz. Ta má sdružovat ty nejlepší IT odborníky pod hlavičkou Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB). Jejich úkolem bude chránit systémy důležitých institucí, jako jsou například elektrárny, Česká národní banka a jiné.

Vzhledem k tomu, že stát nemůže cenově konkurovat soukromému sektoru, nabídne odborníkům data, ke kterým by se za jiných okolností nedostali. "Mluvíme o nadnárodních cvičeních NATO, EU a cvičeních, do kterých jsou zapojené zpravodajské služby a na něž se lidé ze soukromého sektoru nedostanou," řekl ředitel odboru kybernetické bezpečnostní politiky NCKB Daniel Bagge. Dodává ale, že pro přístup k datům dané společnosti bude vždy potřeba její souhlas.

Aby se zabránilo infiltrování skupiny nežádoucími osobami, budou muset její členové získat bezpečnostní prověrku a mít doporučení od několika nezávislých expertů. Ve smlouvách budou pak muset podepsat závazky o mlčenlivosti. "Všechno v rámci kyberkomunity stojí na důvěře. Abyste si důvěru získal, tak nestačí nějaké zákony, pěkné vizitky a podobně, ale musíte dokázat, že jste jejich partner a můžete se vzájemně obohacovat," říká Bagge. Jako důležitý pak vidí neustálý kontakt s těmito lidmi.

Nápad si našel své příznivce i mezi některými politiky. Člen poslanecké komise na kontrolu NBÚ František Vácha (TOP 09) vidí přínos ve faktu, že specialisté budou mít jiný pohled na věc. "Pokud budou dostatečně prověřeni a nebudou se dostávat do styku s tajnými informacemi, tak to bude mít smysl," cituje Aktuálně.cz Váchu. Jiný člen komise, Štěpán Stupčuk (ČSSD), nápad vítá jako novátorský, ale s plánem se chce seznámit podrobněji.

Myšlenkou mít kyberoddíl jako součást aktivních záloh se zabývá i ministerstvo obrany. Podobný systém má v současnosti Estonsko. Zde funguje skupina jako dobrovolnická organizace, spadající pod armádu. V Lotyšsku je zase skupina civilních pracovníků z různých bezpečnostních týmů a soukromých společností. Spojené státy pak mají Infraguard, která chrání kritickou infrastrukturu.

Související