Úřady i firmy, jež se systematicky věnují zpracovávání osobních údajů, si budou muset do poloviny příštího roku zajistit pověřence. Ti budou dohlížet na dodržování přísnějších pravidel ochrany soukromí. Podle některých propočtů budou muset být pověřenců tisíce, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Tomáš Paták ale pokládá za velmi obtížné odhadnout, kolika firem se bude povinnost týkat.

"Řada firem nebude muset mít pověřence ochrany dat, pokud nemají jako hlavní činnost rozsáhlé systematické monitorování lidí," sdělil. Uvedl to v souvislosti s informacemi právních a poradenských firem, které už začaly kvůli novým pravidlům nabízet své služby.

Se vznikem pověřenců počítá unijní nařízení o ochraně osobních údajů, přijaté loni, které nabude účinnosti v květnu 2018. Pověřenci budou dodržování pravidel kontrolovat v úřadech veřejné správy nebo podnicích, které zpracovávají velký objem osobních údajů, tedy zřejmě například v nemocnicích. Pověřence nebude muset mít každá firma či úřad jen pro sebe, bude moci plnit úkoly pro více společností. Přesná pravidla by měl v českém právu stanovit zákon, na němž se ÚOOÚ bude podílet.

"V České republice by se touto agendou mělo zabývat až několik tisíc lidí. Je na společnostech, zda vytvoří novou pozici v rámci svých struktur, nebo využijí externích zdrojů," uvedl Michal Nulíček z advokátní kanceláře Rowan Legal, která proškolení pověřenců nabízí.

Unijní nařízení také umožní vymazat příslušná data na internetu. Zároveň budou takzvané cookies, tedy informace, které internetový prohlížeč ukládá o činnosti uživatele, považované za osobní údaje, uvedla již dříve předsedkyně ÚOOÚ Ivana Janů. Podle ní každý člověk musí mít přehled o tom, co je o něm na sociálních sítích vedeno. Má také právo žádat, aby byla provedena oprava nebo výmaz údajů.

Související