Kvůli podezření ze střetu zájmů při udělování evropských dotací mimo jiné i pro Agrofert ministra financí Andreje Babiše má Česko vracet unii 22 milionů korun. Redakci to potvrdila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

Předpisy měl podle Echa 24 porušit i Jaroslav Faltýnek (ANO), který na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF a zároveň působil ve vedení Agrofertu. Faltýnek z dozorčí rady SZIF odešel loni v červenci.

Kromě něj na rozdělování zemědělských dotací dohlíželi i další dva poslanci, kteří byli podle Evropské komise ve střetu zájmů. "Komise nám vyčítá kromě Agrofertu i podniky pánů Kudely a Velebného," dodala Nováková.

Poslanec za KDU-ČSL Petr Kudela podle svých slov nevěděl, že jej Komise ze střetu zájmů podezírá. "Obdělávám dlouhodobě deset hektarů a nikdy jsem nežádal o jiné dotace než na plochu. Upozorňoval jsem na to, že jsem odběratelem dotací Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl Kudela.

"Pokud je mé působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuji," uzavřel Kuděla, který deset hektarů půdy obdělává jako fyzická osoba a podle jeho slov jde koníčka, kterým se nikdy neživil.

Související